Poradnik

Smartwatch czy smartband? Niełatwe pytanie i jeszcze trudniejsza odpowiedź

AL
Albert Lewandowski
41

Smartwatch czy smartband? Przed koniecznością zdecydowania się na jedno z tych dwóch urządzeń staje wiele osób, zatem dzisiaj przyjrzę się tym dwóm rozwiązaniom i postaram się przedstawić konkretne wady oraz zalety każdego z nich.

Początkowo wearables było zagadką. Niby niektóre funkcje z telefonów przeniesiono do różnych produktów ubieralnych, ale nie wzbudzało to szczególnego optymizmu wśród większości potencjalnych klientów. Zresztą sam rynek nie okazał się być tak chłonny, jak początkowo przewidywano. Mimo to obecnie można znaleźć w sprzedaży świetne urządzenia, oferujące szerokie możliwości, a przy tym nie kosztujące zbyt dużo. Wszystkie łączy możliwość sparowania z telefonem oraz szereg opcji pozwalających lepiej zadbać o swoje zdrowie.

Nowoczesne czasomierze – smartwatch dla każdego

Smartwatch to w wolnym tłumaczeniu inteligentny zegarek. Brzmi to dosyć zabawnie, ale na dobrą sprawę doskonale oddaje o to, o co w nim chodzi. Przede wszystkim mamy tu do czynienia zawsze z produktem wyposażonym w ekran, najczęściej dotykowy, oraz szereg funkcji, z których część odnajdziemy również w smartfonach i to czyni z nich propozycje naprawdę interesujące, zwłaszcza dla geeków.

Z mojej perspektywy na pewno ważne jest to, że aktualnie sporo smartwatchy wygląda normalnie. Mam tu na myśli fakt, że trudno odróżnić je od klasycznego czasomierza i to zdecydowanie zasługuje na pochwałę – najnowsza technologia w klasycznej obudowie. Smartwatch może śmiało pełnić rolę biżuterii.

Do tego wszystkie może pochwalić się licznymi czujnikami, jak np. pulsomierz czy krokomierz, a działanie całości uzupełnia analiza snu oraz naszej aktywności fizycznej. Moim zdaniem poważnym argumentem przemawiającym za ich wyborem pozostaje również atrakcyjna forma wyświetlania powiadomień. Tu często możemy odczytać całą wiadomość i nawet odpowiedzieć na nią z poziomu zegarka. Świetna sprawa, podobnie jak sterowanie odtwarzaczem muzyki czy innymi aplikacjami. Nawet da się przez nie rozmawiać czy mogą same służyć za niezależne telefony, co zasługuje na duży plus.

Nie brakuje aktualnie też propozycji pozwalających na płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem NFC. To wszystko jednak delikatnie niszczy krótki czas pracy, ograniczona liczba kompatybilnych aplikacji, nie będą działać z każdym sprzętem i potrafią sporo kosztować. Uważam, że najlepiej wybrać tu coś z Android Wear, Tizen lub watch OS, ponieważ najtańsze produkty z LinkIt nie zachwycają stabilnością pracy.

Dla kogo? Dla osób poszukujących świetnie wyglądającego i nowoczesnego zegarka, urządzenia z opcją analizy naszej aktywności, zainteresowanych gadżetami.

Hybrydowe rozwiązania – hybrydowy zegarek dla niezdecydowanych

Mówiąc o smartwatchach, nie sposób nie wspomnieć o hybrydowych smartwatchach. To klasyczne zegarki, ale bez wyświetlacza i uzupełnione jedynie o sensory kontrolujące nasz ruch i wskazujące na to, że dostaliśmy powiadomienie. Proste, eleganckie, długo działające na baterii. Dla mnie najlepsze dostępne rozwiązanie.

Wiele w niewielkim opakowaniu – smartband dla aktywnych

Od początku smartband to produkt nastawiony na bardziej aktywnych fizycznie, którzy szukają niewielkiego urządzenia do sprawdzania swojego treningu lub chcą mieć proste i niedrogie narzędzie do pokazywania czasu oraz wyświetlania informacji. Do tego klienci mogą wybierać spośród różnorodnych wersji kolorystycznych. Paradoksalnie w tej niszy to niezwykle ważna sprawa, zatem producenci dbają o ogromną personalizację.

Tu na pewno warto wspomnieć o funkcjach. Są w stanie rejestrować nasz wysiłek fizyczny, pokazywać powiadomienia i to czyni z nich idealną propozycję na sprzęt do jazdy na rowerze, pływania, biegania oraz innych, ale wydaje mi się, że dobrze sprawdzą się również dla osób chcących mieć własne wearables, a jednocześnie niezainteresowanych kupowaniem czegoś drogiego. Takie urządzenia dobrej klasy da się kupić już za nieco ponad 100 złotych, podczas gdy smartwatch to kilka razy droższy wydatek.

Smartwatch czy smartband?

Moim zdaniem warto zdecydowanie mieć w swoim posiadaniu jeden z takich nowoczesnych produktów. Wydawać się mogą zbędne, ale po pewnym czasie okazuje się, że naprawdę się z nich korzysta i po prostu się przydają.

Jak Wy oceniacie takie wearables? Czy któreś szczególnie Was przekonują?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: