Stare porzekadło głosi, iż od przybytku głowa nie boli, więc zdecydowane wejście firmy Intel na rynek mobilny powinno być (zwłaszcza dla nas, klientów...
Smartfony z procesorem Intela coraz bliżej Polski. Czy ten plan jest skazany na sukces?
Po premierze platformy Windows 8 należy się spodziewać wysypu sprzętu z podzespołami Intela i najnowszym OS Microsoftu. Firma nie zamierza się jednak ograniczać do wspomnianych urządzeń i planuje zakotwiczyć się na rynku smartfonów, który bez wątpienia należy uznać za bardzo perspektywiczny. W tym celu wykonano już kilka kroków. Korporacja doszła np. do porozumienia z firmą InterDigital i zakupiła za kilkaset milionów dolarów poważną ilość patentów opisujących technologie związane z branżą mobilną. Na przestrzeni minionych miesięcy na rynki Indii i Wielkiej Brytanii trafiły smartfony z procesorami Intel Atom. Teraz podobny ruch zostanie wykonany w Rosji.
Intel zamierza (to już reguła) współpracować z kolejny operatorem. Na rynku rosyjskim padło na MegaFon. To drugi co do wielkości operator u naszego wschodniego sąsiada. Nie mamy do czynienia tylko z plotkami, ponieważ oficjalnie potwierdził to rzecznik prasowy rosyjskiej firmy. Podobnie uczynili przedstawiciele Intela, ale ani jedni, ani drudzy nie wspominali o żadnych konkretach. Nie wiadomo zatem co znajdzie się na pokładzie smartfonu (smartfonów?) lub ile przyjdzie za nie zapłacić. W przypadku wcześniejszych słuchawek z Intel Atom (współpracowały z platformą Android) można było zakwalifikować te gadżety do średniej półki cenowej. Tym razem zapewniono, iż cena nie przekroczy 20 000 rubli, czyli około 2 tys. złotych. Więcej mówi się o terminie realizacji tego projektu. Niewykluczone, iż sprzęt trafi do sprzedaży już 22 sierpnia.
Bez wątpienia Intel poczyna sobie coraz śmielej na rynku mobilnym. Swoich sił próbuje już nie tylko w Azji (oprócz wspomnianych Indii można napisać także o rynku chińskim – smartfon Lenovo LePhone K800 to właśnie efekt współpracy z Intelem), ale też w Europie. I to po jej dwóch stronach. Być może niedługo skoncentrują się na "wypełnieniu jej centrum"? Trzeba się jednak zastanowić, czy mają realne szanse na zapewnienie sobie zbytu tego sprzętu. Współpraca z operatorami jest w tym przypadku rozsądnym posunięciem i z pewnością może przynieść efekty. Ale decydującą rolę będą odgrywać dwa inne czynniki: parametry urządzeń oraz ich cena. Słuchawki z Intel Atom kosztują póki co minimum 400 dolarów, a za te pieniądze można kupić sprzęt konkurencji, który pod względem wydajności i możliwości przewyższa propozycje Intela (zwłaszcza, że w tym ostatnim przypadku wykorzystywana jest platforma Android 2.3.7).
Niewykluczone, iż na polskim rynku także pojawią się niedługo smartfony z platformą Intel Atom, ale to mało prawdopodobne, by sprzęt ten nagle stał się hitem. Będzie to raczej ciekawostka dla osób zainteresowanych tematem. No chyba, że któryś z operatorów postanowi udzielić Intelowi poważnego wsparcia.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu