Mobile

Smartfony Xiaomi oficjalnie w Polsce - to już pewne

Tomasz Popielarczyk
Smartfony Xiaomi oficjalnie w Polsce - to już pewne
84

Wygląda na to, że Polska stanie się pierwszym europejskim rynkiem, gdzie smartfony Xiaomi będą oficjalnie dystrybuowane. Wszystkie karty mają zostać odsłonięte już w najbliższy czwartek.

O "wejściu" Xiaomi do Polski mówiło się już od dłuższego czasu. Najprawdopodobniej od tego wydarzenia dzieli nas dosłownie kilka dni. Przy czym nie należy tego traktować, jako pojawienia się chińskiej firmy nad Wisłą "we własnej osobie". Xiaomi oficjalnie nawiązuje po prostu współpracę z dystrybutorem, co jest dość normalnym zjawiskiem na naszym rynku IT. Na czwartek zapowiedziano konferencję, podczas której ma to zostać podane do publicznej informacji.

Oficjalnym dystrybutorem smartfonów Xiaomi w Polsce ma być firma ABC Data. Jeden z największych tego typu podmiotów na naszym rynku, który zajmuje się dystrybucją wielu innych produktów z segmentów IT, RTV oraz AGD. Na dziś nie znamy niestety szczegółów. Wstępnie udało mi się ustalić, że jest to umowa na wyłączność, a to może stanowić problem dla innych sklepów, które dotąd na własną rękę sprowadzały sprzęt Xiaomi do Polski.

Oficjalna dystrybucja z całą pewnością oznacza, że smartfony będą objęte gwarancją. Aktualnie nie wiemy nic o jej formie ani sposobie realizacji. Możemy też jedynie dociekać, jak będzie wyglądała kwestia spolszczenia systemu MIUI. Pozostaje mieć nadzieję, że polski dystrybutor weźmie na siebie ten obowiązek i zadba o należyte dostosowane urządzeń do naszych realiów. Jednak nawet wówczas pozostaje pewna obawa związana z aktualizacjami MIUI, które mają miejsce dość często. Czy smartfony sprzedawane w Polsce będą je otrzymywać równolegle z innymi? Czy update będzie dostarczany od razu w języku polskim?

Przecieki na ten temat krążą po sieci już od kilku dni. Sporo pogłosek podaje Tabletowo.pl. Wynika z nich, że w Polsce pojawią się początkowo trzy modele: Redmi 3S, Redmi 3 Note oraz obecny flagowiec MI 5. Ceny dwóch pierwszych miałyby nie przekraczać tysiąca złotych. Xiaomi MI 5 miałby w najgorszym wypadku kosztować ok 1,8 tys. zł. Jeżeli informacje te zostaną potwierdzone, będziemy mogli mówić o bardzo atrakcyjnej propozycji. Z plotek wynika, że urządzenia trafią do licznych sklepów. Póki co wymieniane są głównie X-Kom i Komputronik. Znając jednak dotychczasowe działania ABC Data można śmiało obstawiać, że w sprzedaż zaangażowane zostaną również stacjonarne placówki i markety z elektroniką.

Szczegóły podamy w czwartek, 22 września przed południem - po zakończeniu konferencji prasowej poświęconej premierze urządzeń Xiaomi w Polsce.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu