Bezpieczeństwo w sieci

Hakerzy zaatakowali Slacka cztery lata temu. Użytkownicy skutki odczuwają do dziś

Piotr Kurek
Hakerzy zaatakowali Slacka cztery lata temu. Użytkownicy skutki odczuwają do dziś
Reklama

Slack ponownie resetuje hasła użytkownikom. To pokłosie ataku hakerów z marca 2015 r., w którym udało im się pozyskać dostęp do bazy danych.

W marcu 2015 r. Slack padł ofiarą ataku, który dotknął także wiele innych podmiotów: między innymi British Airways i GitHub. Hakerzy uzyskali dostęp do infrastruktury komunikatora i weszli w posiadanie bazy danych z loginami i zaszyfrowanymi hasłami zarejestrowanych użytkowników. Udało im się też wprowadzić złośliwy kod umożliwiający przechwytywanie, w postaci tekstowej, wpisywanych przez nieświadomych ludzi haseł. Włamanie zostało stosunkowo szybko wykryte, hasła niewielkiej części użytkowników zresetowano i wprowadzono dodatkowe środki mające udaremnić ewentualne dalsze ataki, w tym podwójne uwierzytelnianie zapewniające zwiększoną ochronę przy logowaniu do serwisu. Od tamtych wydarzeń minęły 4 lata, a sprawa wciąż jest na tyle poważna, że firma podjęła decyzję o ponownym zresetowaniu haseł potencjalnych ofiar ataku.

Reklama


Zobacz też: Boom! Slack nie jest już liderem swojego rynku. Królem jest… Microsoft

Reset haseł nie dotyczy jednak wszystkich korzystających z tego komunikatora. Dotyczy 1% aktywnych kont, które w 2015 r. mogły paść ofiarą ataku hakerów. Mowa tu o ok. 100 tys. nieświadomych użytkowników, którzy stworzyli swoje profile przed marcem 2015 r. nie zmieniali od tamtego czasu hasła i nie wykorzystują do autoryzacji pojedynczego logowania (SSO).  Inne źródła, takie jak ZDNet, podają, że dotyczyć to może ok. 65 tys. osób. Decyzja ta została podjęta po otrzymaniu nowych informacji z programów bug bounty z dołączonymi informacjami na temat danych logowania użytkowników, które po weryfikacji okazały się pochodzącymi z bazy Slack.

Zobacz też: Korzystasz z takiego hasła? Sam jesteś sobie winien

Jeśli nie otrzymaliście informacji o zmianie hasła w komunikatorze Slack, to możecie czuć się bezpiecznie, choć... i tak, dla pewności, warto je zmienić samemu. Firma sugeruje też włączenie podwójnego uwierzytelniania. Należy też pamiętać, by nie używać tych samych kombinacji w różnych serwisach, czy usługach.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama