4

Skype w końcu dostosowany do tabletów z Androidem. Czy nareszcie coś się w tej kwestii ruszy?

Jest to sytuacja dość zadziwiająca. Mimo, że tablety z Androidem powoli zbliżają się do magicznej liczby 50% rynku i zaczynają zyskiwać kosztem iPada, głównie dzięki swojej cenie, to jeżeli chodzi o aplikacje im dedykowane, wygląda to tak, jakby świat, Bóg oraz deweloperzy zupełnie o nich zapomnieli. Wybór aplikacji pod tablety w Google Play jest skromny, […]

Jest to sytuacja dość zadziwiająca. Mimo, że tablety z Androidem powoli zbliżają się do magicznej liczby 50% rynku i zaczynają zyskiwać kosztem iPada, głównie dzięki swojej cenie, to jeżeli chodzi o aplikacje im dedykowane, wygląda to tak, jakby świat, Bóg oraz deweloperzy zupełnie o nich zapomnieli. Wybór aplikacji pod tablety w Google Play jest skromny, a i tak wiele ze znajdujących się tam aplikacji jest po prostu przeskalowane. Szczęśliwie zaczyna się to zmieniać, co pokazują ostatnie dni.

Dla przykładu warto przytoczyć Nokaut24, który zrobił naprawdę dobrą aplikację pod tablety z Androidem, która jest chyba jedną z lepszych, jakie miałem okazje testować na tym urządzeniu. Wczoraj za to jeden z najpopularniejszych komunikatów VOIP, czy Skype przeprowadził aktualizację, przebudowując aplikację pod tablety. Jak im to wyszło?

Całkiem nieźle. Być może nowy Skype dla Androida nie może pochwalić się tak ładnym designem, jak ten przeznaczony dla Windows 8, za to bez wątpienia, w końcu poprawiono i uporządkowano nawigację. Teraz po wejściu w aplikację dostajemy boczne menu, z którego wybieramy interesujące nasz sekcje. Kontakty wyświetlają się w formie siatki z dużymi zdjęciami, lub zwykłej listy, po wejściu w dany dostajemy pole do tekstowej rozmowy, u góry zaś opcję dzwonienia. Wszystkie elementy są duże i czytelne, a interfejs uproszczony. Zabrakło mi tylko widoku pionowego, który lepiej sprawdzałby się przy pisaniu wiadomości tekstowych. Niemniej jednak Skype w nowym wydaniu jest w końcu aplikacją, z której można w miarę wygodnie korzystać na tablecie z Androidem.

Oczywiście jedna jaskółka, a nawet cała ich chmara, wiosny nie czyni. Skype jednak pokazuje, że warto zatroszczyć się również o użytkowników tabletów z Androidem, zwłaszcza, że ta grupa będzie bardzo szybko rosnąć. Mam nadzieję, że również inni pójdą w ślad Microsoftu i zaczną dostosowywać swoje produkcje do tabletów, bo w tym momencie korzystanie na przykład z Twittera czy Facebooka jest po prostu niewygodne, a wiele „kultowych”, tabletowych tytułów, jak chociażby Flipboard, jest nieobecne.  Osobiście, przez te braki niejednokrotnie się zastanawiałem, czy nie zrezygnować z tabletu z Androidem na rzecz iPada.

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.