Moje przemyślenia

Mamy równouprawnienie - domagam się męskiego smartfonu

MS
Maciej Sikorski
28

[caption id="attachment_125463" align="aligncenter" width="597"] Ktoś wie, jakie modele kupują członkowie takich ekip?[/caption]Od wczoraj widzę na zagranicznych (polskich zresztą też) serwisach tytuły informujące, iż Samsung wypuści na rynek "kobiecą wersję" Samsunga Galaxy S III (i kilku innych mo...

Ktoś wie, jakie modele kupują członkowie takich ekip?
Od wczoraj widzę na zagranicznych (polskich zresztą też) serwisach tytuły informujące, iż Samsung wypuści na rynek "kobiecą wersję" Samsunga Galaxy S III (i kilku innych modeli). Takie zabiegi stosowano już wcześniej i koreański producent nie jest w tej materii żadnym pionierem, ale dopiero teraz zacząłem się zastanawiać nad "kobiecością" owych słuchawek. I nad tym, dlaczego firmy nie proponują mi męskich urządzeń?

Część z Was kojarzy zapewne linię urządzeń La Fleur. Samsung wprowadził tę serię, by zainteresować swoją ofertą więcej kobiet. Dostępne już modele dostały nowe obudowy w pastelowych kolorach i z fikuśnymi wzorkami, dzięki czemu można było mówić o nowych produktach. Na tym kończył się cały zabieg z wprowadzeniem do sprzedaży modeli dla płci pięknej – metoda prosta, szybka i być może skuteczna. Piszę "być może", ponieważ po pierwszej fali urządzeń La Fleur zrobiło się o nich cicho i dopiero teraz firma postanowiła kontynuować swój plan. Początkowo myślałem, że ma to związek ze zbliżającymi się świętami, ale smartfony mają być dostępne dopiero w styczniu i w zamyśle korporacji powinny zrobić furorę przy okazji walentynek. Jestem skłonny w to uwierzyć.

Plotka głosi, że wspomnianą linię wzbogacą modele Galaxy S III (ten model i tak jest już dostępny w 6 kolorach – panie mają w czym wybierać), Galaxy S Duos, Galaxy Ace 2 oraz Galaxy Ace Duos. Praktycznie nic nie zmieni się w ich wnętrzu – nadal mówimy jedynie o kosmetyce i upiększaniu sprzętu. Czy to wystarczający powód, by promować je jako kobiecy sprzęt? Rozumiem, iż w tym konkretnym przypadku mamy do czynienia z prostym zabiegiem marketingowym i małym kosztem firma chce podkręcić sprzedaż, ale zawsze można się postarać bardziej. Z ciekawości zacząłem przeszukiwać Sieć w poszukiwaniu kobiecych smartfonów/telefonów i znalazłem kilka modeli, które są tego dowodem.

Liczba kobiecych słuchawek jest jednak dość skromna, a kobiecość nierzadko kontrowersyjna. Producenci zazwyczaj decydują się na jakąś odmienną kolorystykę, rzadziej na wymyślne kształty. Czasem dorzucą jakiś pakiet aplikacji, ale równie dobrze można je ściągnąć na zwykły smartfon i uczynić sprzęt damskim. Idea smartfonu dla pań staje zatem pod znakiem zapytania, ponieważ każda przedstawicielka płci pięknej może sobie w jakiś sposób zmienić/podrasować obudowę w zwykłej słuchawce i spersonalizować urządzenie w godzinę, czyniąc sprzęt tak zniewieściałym, że z przytupem zastąpi on szminkę jako symbol kobiecej torebki. Tym samym nie ma chyba sensu bawić się w akcje typu: damski telefon, smartfon dla pań, kobieca słuchawka. A jeśli już firmy planują w ten sposób zwiększać sprzedaż, to jako mężczyzna domagam się telefonu dla prawdziwego faceta.

Równouprawnienie i parytety to ostatnio modny temat i powinien działać w obie strony – skoro Samsung czy HTC tworzą słuchawki dla pań, to czemu nie mogą zaproponować czegoś w 100% męskiego? Za chwilę pojawi się odpowiedź, że zdecydowana większość smartfonów jest tworzona z myślą o przedstawicielach mojej płci, ale takie argumenty do mnie nie przemawiają i uznam rozmówcę za rozwydrzoną feministkę (nawet, jeśli to facet). Pojawia się jednak pewien problem: jak uczynić telefon męskim?

HTC Rhyme

Golizna jest passe, bo emanuje nią cała Sieć i czasem człowiek chciałby trochę odpocząć od staników lub ich braku. W przypadku aplikacji pojawia się ten sam problem, co wcześniej – mogę je sobie sam ściągnąć i po sprawie (tu liczę na Wasze propozycje w sprawie takiego oprogramowania). HTC zaproponowało w swoim smartfonie dla kobiet dodatkową diodę, która miała informować o nieodebranych połączeniach i wiadomościach – może zatem coś w ten deseń? Tylko co? Ryk silnika i zapach spalin/benzyny/oleju? Woń potu z męskiej siłowni? Ewentualnie coś związanego z polowaniem albo wyprawą na ryby… Trudna sprawa i coś czuję, że nie doczekam się męskiego telefonu.

Źródła zdjęć: cdaction.pl, android.com.pl

Partner sekcji mobilnej:


Alternatywna zawartość w przypadku braku flash-a

Patronem sekcji Mobile jest Sony Mobile, producent Xperia™ T – smartfona sprawdzonego przez Jamesa Bonda. Xperia T wyposażona została w najlepszy ekran HD o przekątnej 4,6 cala z technologią Mobile BRAVIA® Engine oraz doskonały aparat fotograficzny o rozdzielczości 13 MP z funkcją fast capture.

Smartfon napędza dwurdzeniowy procesor najnowszej generacji o taktowaniu 1,5 GHz, zapewniający dłuższe życie baterii, szybkie działanie i ultra-ostrą grafikę.


 
 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobile