Facebook

Skradzione zdjęcia na Facebooku czy Instagramie? Teraz Facebook pomoże Ci znaleźć sprawcę

Grzegorz Ułan
0

Brak poszanowania do praw autorskich i wykorzystywanie cudzej twórczości to plaga w Internecie. Facebook postanowił dziś udostępnić dziś narzędzie, które pomoże twórcom w walce z tym procederem.

Niektórzy twórcy publikują na swoich profilach czy to na Facebooku czy Instagramie własne zdjęcia, które co jakiś czas wykorzystywane są przez niektóre osoby czy serwisy do wzbogacania własnych treści bez ich zgody.

Teraz będzie to mocno utrudnione, gdyż Facebook w swoim narzędziu Creator Studio, udostępnił właśnie dodatkową opcję - Menedżer praw autorskich.

Autorzy takich zdjęć po uzyskaniu dostępu do tej funkcji uzyskają wgląd w to kto, gdzie i kiedy wykorzystał ich twórczość. Menedżer praw autorskich wykorzystując technologię dopasowywania obrazu, znajdzie pasujące zdjęcia na Facebooku czy Instagramie i wyświetli je na koncie twórców.

Aby uzyskać dostęp do tego narzędzia wystarczy wypełnić krótką aplikację pod tym linkiem, w której określamy którego profilu ochrona ma dotyczyć, rodzaj działalności czy dodatkowe adresy, pod którymi publikujemy naszą twórczość (strona www, Instagram, YouTube). Po przesłaniu aplikacji, przedstawiciele Facebooka kontaktują się z twórcami i ustalają dalsze warunki współpracy w tym zakresie.

Cieszy taka inicjatywa ze strony Facebooka, tak naprawdę samodzielne monitorowanie sieci i wyszukiwanie własnych zdjęć czy innych materiałów, wykorzystywanych bez zgody autora to niewykonalna misja. Mam nadzieję, że takie ułatwienie w postaci Menedżera praw autorskich znacznie uprości i ukróci ten proceder w sieci.

Źródło: Facebook.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu