1

Skoda zapowiada Octavie RS iV, szkice wyglądają bardzo dobrze, premiera za miesiąc

Zgodnie z wcześniejszymi oczekiwaniami Skoda zaprezentuje wkrótce Octavie RS, czyli usportowioną wersję swojego najpopularniejszego modelu. Tak jak pisałem już na początku roku, model ten dostępny będzie w trzech wersjach, z silnikiem benzynowym, dieslem oraz napędem hybrydowym typu plug-in.

Skoda prezentuje pierwsze szkice

Skoda Octavia RS zadebiutuje już 3 marca, w ramach targów motoryzacyjnych w Genewie. Z tej okazji firma zaprezentowała dzisiaj pierwsze szkice sportowego modelu, które dają bardzo dobre wyobrażenie na temat wyglądu wersji produkcyjnej. Podobnie jak w poprzednich latach, Octavia RS dostępna będzie z nadwoziem typu liftback oraz kombi, tak jak wersja cywilna. Tym razem szerszy będzie jednak wybór jednostek. Do gamy dołączy wspominany już wcześniej napęd hybrydowy, który znamy np. z Passata GTE. Według oficjalnej już zapowiedzi zaoferuje on całkiem przyzwoite 245 KM, które generować będzie silnik benzynowy 1.4 TSI połączony z silnikiem elektrycznym i automatyczną skrzynią biegów. Pytanie tylko jak dodatkowa waga baterii (~250 kg, 13 kWh)) wpłynie na własności jezdne sportowego modelu.

Nie zabraknie też standardowych modeli wyposażonych w silniki spalinowe. Wersja benzynowa z pewnością ponownie dostanie motor 2.0 TSI, który ma zapewnić większą moc niż w przypadku poprzednika, więc powinno być to wyraźnie powyżej 250 KM. W ofercie pojawi się też silnik diesla (prawdopodobnie 2.0 TDI), który ma oferować około 200 KM, a mimo tego zadowalać się relatywnie niedużym zużyciem paliwa.

Jeśli zaś chodzi o sam wygląd to nie ma tutaj wielkiego zaskoczenia, w stosunku do tego co już widzieliśmy miesiąc temu. Ostre linie nadwozia i czarne elementy zderzaka są bardzo wdzięczne jeśli chodzi o sportowy wygląd. Całkiem nieźle wygląda to też z tyłu, gdzie na klapie bagażnika znalazł się mały spojler, a tuż nad wydechem trzecie światło stop, które rozciąga się całą szerokość zderzaka. Dobre wrażenie robią też dwie, poziome końcówki układu wydechowego. Jestem bardzo ciekawy finalnego produktu.