Świat

Skąd się wzięła małp@?

AB
Aleksandra Biolik
9

Na blogu TheNextWeb pojawił się bardzo fajny post o tym skąd wziął się słynny na cały Internet znaczek "@", czyli nasza małpa (z ang. "at" lub "commercial at"). Postanowiłam się z Wami podzielić tym, czego się od Holendrów dowiedziałam. Otóż, uważa się, że znak ten został wprowadzony do użytku (teg...

Na blogu TheNextWeb pojawił się bardzo fajny post o tym skąd wziął się słynny na cały Internet znaczek "@", czyli nasza małpa (z ang. "at" lub "commercial at"). Postanowiłam się z Wami podzielić tym, czego się od Holendrów dowiedziałam.

Otóż, uważa się, że znak ten został wprowadzony do użytku (tego mailowego) przez Raya Tomlinsona w 1972 roku. Sam znak pojawił się znacznie wcześniej, chociaż nie wiadomo dokładnie kiedy. Pewne jest, że używali go mnisi jako sposób na przyśpieszenie przepisywania manuskryptów. Dzięki wprowadzeniu "@" napisanie "at" wymagało tylko jednego maźnięcia piórem, zamiast trzech.

"@" było też używane jako skrót amphory, czyli dawnej jednostki miary określającej ilość ziarna, przypraw lub wina znajdujących się w słojach służących do ich transportu. Odkrył to niedawno włoski uczony Giorgio Stabile. Odnalazł on znak "@" w starych rękopisach (z 1536 roku) włoskiego handlarza, Francesco Lapiego.

Obecnie znak "@" używany jest głównie w adresach poczty elektronicznej. Moim zdaniem najfajnieszą rzeczą związaną z tym znakiem jest różnorodność jego potocznych nazw w różnych krajach. Poniżej moje ulubione:

  • żółwie a (Indonezja)
  • małpie ucho, małpia huśtawka (Niemcy)
  • strucla lub rogalik (Węgry)
  • ślimak (włoski)
  • ogon kota (fiński)
  • ucho słonia (szwedzki)
  • rolmops (czeski)

Więcej na temat "małpy" możecie się dowiedzięć ze starego artykułu "Wiedzy i życie" lub z książki "The @ Book", którą można pobrać za darmo.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

emailCiekawe stronymail