Android

Simplenote dostępne już na Androida

Grzegorz Ułan
Simplenote dostępne już na Androida
27

Na Simplenote trafiłem jakiś czas temu przy okazji testowania innego notatnika na Androida JadeNote, jak kilka innych aplikacji umożliwiał on synchronizację z Simplenote w wersji webowej. Później jakoś słuch u mnie zaginął po tej aplikacji, mocno wdrożyłem się w korzystanie z Evernote. Na początk...

Na Simplenote trafiłem jakiś czas temu przy okazji testowania innego notatnika na Androida JadeNote, jak kilka innych aplikacji umożliwiał on synchronizację z Simplenote w wersji webowej. Później jakoś słuch u mnie zaginął po tej aplikacji, mocno wdrożyłem się w korzystanie z Evernote.

Na początku tego roku Simplenote zostało zakupione przez Automattic (wtedy jeszcze dostępna była wersja tylko dla iOS), właściciela między innymi Wordpressa i o to mamy w końcu dostępną dedykowaną aplikację na Androida.

Jak sama nazwa wskazuje, to do bólu prosty notatnik z kilkoma ciekawymi funkcjami, które nie obciążają zbytnio aplikacji, a ułatwiają korzystanie z niej.

A więc na wstępie możemy założyć konto (niezbędne do synchronizacji notatek) bądź też korzystać bez logowania, tylko do gromadzenia ich lokalnie. Mamy tu wysuwany panel boczny z szybkim dostępem do naszych notatek i tagów, w głównym strumieniu listę ostatnich pozycji no i wyszukiwarkę notatek. W przypadku istotnych wpisów w edycji notatek możemy poszczególne pozycje przypiąć na samej górze listy, dzięki czemu będziemy mieli do nich szybki dostęp bez konieczności ich wyszukiwania.

Jak sprawuje się synchronizacja? Działa niezwykle sprawnie i szybko i to co wyróżnia Simplenote od Evernote odbywa się to w czasie rzeczywistym. Nie musimy nic klikać czy aktywować, synchronizacja przebiega w tle. Kolejna rzecz, rzadko spotykana w notatnikach - wersjonowanie wpisów. Na razie dostępne tylko w wersji webowej.

Kolejna funkcja, która przypadła mi do gustu to współdzielenie notatek. I tu też ciekawa funkcja działa to też niemal w czasie rzeczywistym i jest całkowicie za darmo w odróżnieniu od Evernote. Co więcej, osoba z którą współdzielimy daną notatkę nie musi zakładać konta. Wystarczy jako tag dodać email tej osoby, która automatycznie dostanie linka do otworzenia tej notatki w przeglądarce, po czym możemy już wspólnie ją modyfikować.

W naszej notatce zmiany pokazują się niemal natychmiast, możemy ją mieć nawet cały czas uruchomioną. Nie musimy nic odświeżać czy wychodzić z programu. Zarówno w wersji webowej jak i mobilnej.

Osobiście Simplenote wydaje mi się na dziś obowiązkową pozycją u osób korzystających z tego typu aplikacji, które nie potrzebują do tego istnych kombajnów, typu Evernote. Nie dodamy w nich żadnych multimediów, chyba że w wersji webowej, korzystając z Markdown.

Ale w wersji mobilnej będzie to widoczne tylko w postaci znaczników.

Nie będzie tu też żadnych przypomnień, list zakupów czy innych dodatków. Po prostu - Simplenote.

Simplenote na Androida.
Simplenote na iOS.
Simplenote na Kindle.
Simplenote w wersji webowej.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

AndroidNotatkinotatnik