Sony to jeden ze zdecydowanie ciekawszych producentów smartfonów - za każdym razem wysoko plasuje się w możliwościach fotograficznych oraz ogólnym designie swoich urządzeń. Ale czy mainstreamowe telefony produkowane przez firmę są bezpieczniejsze od reszty? Nie, jednak istnieje linia, która celuje w takie rozwiązania - a Sony jest jej partnerem.
SIKURPhone - marka nieznana szerzej w Polsce, ale warta wspomnienia głównie dlatego, że teraz współpracuje z Sony. SIKURPhone nie tworzy własnych telefonów komórkowych, bazuje na konstrukcjach od innych producentów i zajmuje się głównie takimi modyfikacjami w oprogramowaniu, które pozwalają na uzyskanie znacznie wyższego poziomu bezpieczeństwa niż w bazowych modelach. W 2015 roku SIKURPhone współpracował z Archosem - podobnie: korzystając z ich konstrukcji, "jedynie" modyfikując je w taki sposób, by oferowały wysoki poziom bezpieczeństwa. W ramach telefonów od SIKUR użytkownicy mogą korzystać z niezwykle bezpiecznego komunikatora, portfela kryptowalutowego oraz różnej maści aplikacji o podniesionym poziomie bezpieczeństwa.
Sony i SIKUR w jednym stoją domu
SIKURPhone - modele XZ1 oraz XA2 pracują na systemie operacyjnym SikurOS, który jest mocno zmodyfikowanym Androidem - oczywiście pod kątem bezpieczeństwa. Przypomina mi to nieco dzisiaj opisywany projekt HTC - Exodus ma zostać wsparty "blockchainem" i oferować większy wybór specjalnie skrojonych na potrzeby użytkownika programów transakcyjnych przy okazji wysokiego bezpieczeństwa. Jednak plany SIKUR są jednak nieco śmielsze - po te urządzenia mają sięgnąć nie tylko wielbiciele kryptowalut, ale także wszyscy ci, którzy cenią sobie wysokie bezpieczeństwo.
Mogłoby się wydawać, że telefony od SIKUR (i Sony) będą kosmicznie drogie - wcale tak nie jest. Za 850 dolarów otrzymamy model XZ1, natomiast za 650 - XA2. Pod względem specyfikacji technicznej są to po prostu telefony Sony Xperia XZ1 oraz XA2, poddane bardzo szeroko zakrojonym modyfikacjom po stronie oprogramowania. Ci, którzy zdecydują się na te telefony będą mogli cieszyć się również ze specjalnie przygotowanego repozytorium z aplikacjami, gdzie znajdą nowe aplikacje dla swoich superbezpiecznych telefonów komórkowych - jednak dopiero pod koniec 2018 roku, gdy dojdzie do oficjalnej premiery sklepu.
Ponadto, dostępny będzie tzw. "SIKURPlatform", wybór aplikacji opartych na rozwiązaniach chmurowych z wbudowanymi mechanizmami szyfrującymi - podobnie jak w samych telefonach komórkowych. Szyfrowane są: połączenia internetowe, rozmowy, wiadomości SMS, rozmowy video oraz inne. Co więcej, klienci korporacyjni będą mogli skorzystać ze specjalnej konsoli zarządzania, dzięki której zdalnie będą mogli wydawać polecenia całej "flocie" urządzeń mobilnych.
To zdecydowanie nie są urządzenia przeznaczone dla zwykłych konsumentów i nie należy ich tak traktować. Jednak jeżeli są wśród Was osoby, które potrzebują takiego sprzętu i pogodzą się również z pewnymi ograniczeniami płynącymi z korzystania z SikurOS, warto zainteresować się ofertą stworzoną przez SIKUR oraz Sony.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu