3

Nie czytaj opisu, nie oglądaj zwiastunów – „Atlanta” oczarowuje i ocieka klimatem

Atlanta
"Atlanta" to tytuł serialu, który padał wielokrotnie w przeróżnych zestawieniach najlepszych seriali. Czytając opis i zerkając na zwiastun byłem kompletnie nieprzekonany. Aż któregoś dnia zdecydowałem, że dam mu szansę - nie wierzyłem, że do tej pory omijało mnie coś tak dobrego. 

Donald Glover jest w ostatnich miesiącach kojarzony przede wszystkim z postacią Lando Calrissiana za sprawą filmu „Han Solo. Gwiezdne Wojny – historie”. Sam spin-off nie okazał się (komercyjnym) hitem, ale niemal wszyscy zgodnie twierdzą, że rola Glovera zasługuje na uznanie i z przyjemnością zobaczyliby go ponownie w pelerynie. Ale nie mniejszą uwagę zwraca się projekty Glovera, który zaskakuje dokonaniami muzycznymi oraz… serialowymi. Realizowana przez niego seria „Atlanta” dla stacji FX była dość niepozornym projektem, a po emisji 1. sezonu okazało się, że na rynku jest jeszcze miejsce na oryginalne i świeże pomysły.

Zwiastuny nie zapowiadały hitu. Dałem szansę Atlancie i nie żałują ani minuty

serial atlanta
serial atlanta
serial atlanta

Dość napisać, że „Atlanta” zgarnęła dwa Złote Globy i dwie nagrody Emmy. To wcale nie musi Was przekonać do seansu i prawdopodobnie nie zrobią tego także opisy fabuły ani zwiastuny. Jest to tak nietypowa produkcja, że można i należy oceniać ją dopiero po kilku odcinkach. Donald Glover wcielił się w niej w Earnesta „Earna” Marksa starającego się wypłynąć na szerokie wody biznesu muzycznego. Pod swe skrzydła bierze kuzyna rapera o ksywce „Paper Boi”, ale zmaga się nie tylko ze sprawami zawodowymi, bo od pierwszego odcinka jest chwilami właściwie… bezdomny. To, z jakimi sytuacjami i problemami zmierzy się nie tylko głównych bohater, ale także i postacie poboczne, jest właściwie nieprzewidywalne. Twórcy nie boją się porzucić głównej historii na rzecz krótkiej opowieści o partnerce Earna przedstawionej w ramach jednego odcinka. Pojedynczy epizod trwa zazwyczaj niewiele ponad 20 minut, a pozostawia po sobie takie wrażenie, jak pełnometrażowy, wciągający film. Glover zachwyca działając krótko i niezwykle skutecznie.

Pierwszy sezon „Atlanty” możecie oglądać w poniedziałki na kanale FOX, a już w sierpniu premierę będzie mieć 2. sezon z podtytułem „Robbin’ Season” nawiązujący do okresu (przed)świątecznego i wzrostu kradzieży w tym czasie. Pierwszy odcinek zostanie wyemitowany 13 sierpnia o 22:00.