26

Sejmometr.pl czyli jakie są szanse na koalicje PO i PIS?

Bez obaw, to nie jest post o polityce ale o nowym startupie, który polityki dotyczy. Mówię o sejmometr.pl, startupie który otrzymał dofinansowanie z takich instytucji jak Open Society Institute, Fundacji Batorego oraz my Society. Celem serwisu jest pokazanie w przejrzysty sposób pracy Sejmu, danych legislacyjnych, prac i głosowań nad aktami prawnymi itp. W wyniku mamy […]

Bez obaw, to nie jest post o polityce ale o nowym startupie, który polityki dotyczy. Mówię o sejmometr.pl, startupie który otrzymał dofinansowanie z takich instytucji jak Open Society Institute, Fundacji Batorego oraz my Society.

Celem serwisu jest pokazanie w przejrzysty sposób pracy Sejmu, danych legislacyjnych, prac i głosowań nad aktami prawnymi itp. W wyniku mamy dostać zrozumiałe dla przeciętnego Kowalskiego informacje o działaniach sejmu a w przyszłości również konkretnych posłów. Aby zrobić tego typu agregację informacji dane są pobierane z systemów sejmowych (tzw. orka) a następnie mozolnie obrabiane pod potrzeby portalu.

Co ciekawe w sejmometr.pl można śledzić nawet debaty jakie odbywały się w sejmie. Dla przykładu w debacie nad wotum nieufności wobec Ministra Obrony Narodowej widzimy, kto był najaktywniejszym mówcą, kto w ogóle występował, kto jest autorem wniosku oraz możemy sprawdzić jak wyglądała historia projektu.
Debaty to tylko jedna z kilku ciekawostek innymi są na przykład zestawienia buntowników czyi osób, które głosowały nie zgodnie z własnym klubem czy też ranking nieobecności podczas głosowań.

Oprócz powyżej opisanych dodatków sejmometr to naprawdę duża baza wiedzy o pracy sejmu, projektach itp. Mamy podgląd na przebieg posiedzeń, przyjęte projekty, odrzucone projekty, kalendarz prac, interpelacje i wiele wiele innych informacji.

Dla osób, które interesują się polityką czy też poszukują informacji odnośnie przebiegu prac nad danym projektem jest to więc bardzo dobre źródło informacji.