Recenzja

Polscy naukowcy zrobili grę do nauki programowania. Jest świetna!

Grzegorz Marczak
Polscy naukowcy zrobili grę do nauki programowania. Jest świetna!
35

Scottie Go to dość nietypowa gra ucząca dzieci podstaw programowania. Łączy ona fizyczną grę z aplikacją mobilną. Gra została stworzona przez ekipę z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego i jest naprawdę świetna.

Jak wszyscy wiemy, programowanie wymaga logicznego myślenia i jest wyzwaniem szczególnie dla dzieci, które w szkołach bardzo rzadko lub wręcz w ogóle nie uczą się logiki i podobnych zagadnień. Dlatego uważam, że tego typu produkty co Scottie Go, które łączą edukacje z rozrywką są bardzo potrzebne.

O co chodzi z tym połączeniem fizycznej gry z aplikacją mobilną? Już wyjaśniam. Otóż Scottie Go to gra, w której do dyspozycji mamy 179 puzzli (części do układania). Każda część odpowiada za akcję jaką chcemy wykonać: krok do przodu, skręt, powtórzenie, liczby kroków, podniesienie, obrót itp. Do tego wszystkiego mamy planszę, na której układamy nasz program oraz aplikację mobilną. To właśnie w aplikacji dowiadujemy się jakie mamy zadanie np: przejście z punktu A do punktu B, omijając przeszkodę.

Układamy więc nasz program, który zaczynamy puzzlem symbolizującym start, następnie kroki, skręt, drugi skręt, kroki oraz koniec programu. Po ułożeniu programu bierzemy do rąk telefon z aplikacją i poprzez kamerę lub aparat staramy się uchwycić wszystkie elementy, po czym jeśli aplikacja zaczyta układ puzzli weryfikujemy czy nasz program zadziała. Towarzyszy temu animacja w aplikacji, która pokazuje jak nasz obiekt przemieszcza się po mapie zadania i dociera do celu. Jeśli nam się nie uda, aplikacja informuje nas, w której "linii" naszego programu jest błąd. Oczywiście po każdej rozwiązanej misji dostajemy następne zadanie, trudniejsze, ale uczące nas nowych funkcji.

Jak w to się gra? Usiadłem do tej gry z moim 11 letnim synkiem. Za jednym zamachem doszliśmy do momentu, w którym mieliśmy użyć dwóch zapętleń. W tym momencie młody powiedział, że na dziś ma dosyć, ale bardzo chętnie pogra jeszcze w tę grę. Grało się naprawdę przyjemnie i co ważne, gra jest zbudowana w taki sposób, iż prowadzi gracza tak aby nie czuł się w żadnym momencie zagubiony i wiedział co ma zrobić. Sama aplikacja również jest bardzo przyjemna i prosta w obsłudze.

Oczywiście w takie gry dziecko musi grać z rodzicami. Musi widzieć, że rodzic również angażuje się w zabawę i jest również zaangażowany. Inaczej dzieciak ucieknie do komputera czy konsoli, gdzie gry dostarczają emocji na zupełnie innym poziomie.

Czy Scottie Go to produkt idealny? Nie, czasem zdarzały się nam niezrozumiałe informacje o błędach. Poza komunikatem, w której linii jest błąd, czasem dzieciom przydałaby się drobna podpowiedź. Czasem też zdarzało się, że kamera w aparacie nie potrafiła dobrze zidentyfikować puzzli w naszym programie. To są jednak "fistaszki", drobiazgi nie przeszkadzające w zabawie.

Co ciekawe zespół odpowiadający za Scottie Go! cały czas pracuje nad ulepszeniami i nowymi możliwościami. To, czego można się spodziewać w najbliższym czasie to:

  • wprowadzenie kompatybilności Scottie Go! z zewnętrznymi, fizycznymi robotami. Wywołując kod w aplikacji będzie można wprawić w ruch np. robota Lego Mindstorms, który wykona takie same operacje jak Scottie w grze.
  • wprowadzona zostanie możliwość dokupienia dodatkowych pakietów poziomów oraz klocków, co pozwoli na tworzenie jeszcze bardziej rozbudowanych scenariuszy programowania (cena nie jest jeszcze znana)

Scottie Go nie jest tania bo kosztuje blisko 170 PLN, jest jednak warta tych pieniędzy. Zarówno wykonanie, jak i pomysł oraz jego realizacja stoją na bardzo wysokim poziomie.

Kup Scottie Go! w Empik.com za 130,99 PLN. Kliknij!

----

A jeśli już jesteśmy przy temacie programowania to gorąco zachęcam wszystkich szukających pracy do przejrzenia ofert, jakie dla was mamy na praca.antyweb.pl

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

nauka programowania