Felietony

Science fiction? Nie - to przyszłościowa technologia Microsoftu

Michał Majchrzycki
Science fiction? Nie - to przyszłościowa technologia Microsoftu
11

Ciekawych pomysłów z pewnością Microsoftowi nie można odmówić. Firma przez wielu oskarżana o brak innowacyjności potrafi niekiedy zaskoczyć świeżymi pomysłami. Przykład pierwszy z brzegu to chociażby Kinect. Ale oddziały firmy z Redmond zajmujące się badaniami mają jeszcze kilka świetnych projektów....

Ciekawych pomysłów z pewnością Microsoftowi nie można odmówić. Firma przez wielu oskarżana o brak innowacyjności potrafi niekiedy zaskoczyć świeżymi pomysłami. Przykład pierwszy z brzegu to chociażby Kinect. Ale oddziały firmy z Redmond zajmujące się badaniami mają jeszcze kilka świetnych projektów. Chociażby OmniTouch, który przypomina rozwiązania znane z filmu „Raport mniejszości”.

Projekt korzystania z klawiatury „na każdej powierzchni” zaprezentowano jeszcze w październiku ubiegłego roku. Pomysł jest moim zdaniem kapitalny, na razie jednak trudny do wprowadzenia w życie. O co chodzi?

W dużym skrócie, Microsoft planuje wyświetlanie klawiatury czy narzędzi do nawigacji na dowolnej powierzchni - stole, ścianie, czy nawet spodniach użytkownika. Dotykając wirtualnych klawiszy będziemy mogli wydawać jak najbardziej realne komendy w komputerze. Na przykład napisać e-mail dosłownie na kolanie.

Prace nad OmniTouch cały czas trwają, a Microsoft planuje połączyć usługę ze znanym już Kinectem. Rezultaty mogą być naprawdę ciekawe, czego najlepszym dowodem jest klip wideo zamieszczony przez inżynierów firmy z Redmond. Zobaczcie sami:

Jasne, pracownik Microsoftu z przyczepionym Kinectem do ramienia wygląda śmiesznie - jak nowoczesny pirat z papugą. W przyszłości jednak technologia wyświetlania narzędzi do nawigacji na dowolnej powierzchni może być bardzo przydatnym rozwiązaniem. Tego typu rozwiązanie może szczególnie przydać się w smartfonach czy tabletach, które z racji rozmiarów nie oferują raczej wygodnej klawiatury.

Pytanie, które mnie nachodzi, kiedy oglądam pomysły inżynierów z Redmond brzmi - czy Microsoft będzie umiał wdrożyć własne plany w życie? Przypomina mi się historia z tabletami, nad którymi firma - wtedy jeszcze Billa Gatesa - pracowała na długo zanim ktokolwiek w Cupertino pomyślał o iPadzie.

Efekt? Microsoft dziś dopiero zabiera się za wejście na rynek, na którym będzie musiał zmierzyć się z silną konkurencją. Możliwe jednak, że w przypadku OmniTouch twórca Windows Phone i Windows 8 nie da się wyprzedzić przeciwnikom. Wprowadzenie tego typu rozwiązania, z pewnością wiele zmieniłoby na rynku.

Źródło grafiki: 20th Century Fox

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu