Felietony

Samsung rozda deweloperom 4 mln $ za aplikacje. Lenovo inwestuje 800 mln $ w rozwój urządzeń mobilnych

Jan Rybczyński
Samsung rozda deweloperom 4 mln $ za aplikacje. Lenovo inwestuje 800 mln $ w rozwój urządzeń mobilnych
14

Samsung właśnie ogłosił start konkursu dla deweloperów, w którym planuje rozdać w sumie przeszło cztery miliony dolarów, składających się na 80 różnych nagród. Jest więc o co zawalczyć. Tym sposobem Samsung chce zwiększyć liczbę atrakcyjnych aplikacji na tablety Galaxy Tab oraz smartfon wykorzystują...

Samsung właśnie ogłosił start konkursu dla deweloperów, w którym planuje rozdać w sumie przeszło cztery miliony dolarów, składających się na 80 różnych nagród. Jest więc o co zawalczyć. Tym sposobem Samsung chce zwiększyć liczbę atrakcyjnych aplikacji na tablety Galaxy Tab oraz smartfon wykorzystujący S Pen - Galaxy Note. Jak widać Samsungowi zależy na segmencie mobilnym, nie tylko jemu. Lenvo planuję zainwestować 800 milionów dolarów, żeby jeszcze mocniej zawalczyć o segment mobilny.

Zacznijmy od konkursu, bo czas leci, a aplikacje można już zgłaszać :) Konkurs trwa od wczoraj, czyli od 7 maja, do 30 września. W tym czasie można zgłosić swój udział i przedstawić swoją aplikację. Warto się jednak pospieszyć, bo w tym samym okresie będą zliczane pobrania aplikacji, które w przypadku programów na tablety będą decydowały o zwycięstwie. Jeśli więc dobrze rozumiem, kto wcześniej się zgłosi, ma więcej czasu na zebranie odpowiedniej ilości pobrań.

Inaczej jest w przypadku aplikacji stworzonych z myślą o Galaxy Note i rysiku S Pen. Tutaj zwycięzcy zostaną wyłonieni przez decyzję jury, która będzie ustalana przez cały październik. Ogłoszenie zwycięzców z obu grup nastąpi 31 października.

Jeśli chodzi o nagrody, to będzie ich w sumie 80. Trzydzieści gier na tablety, trzydzieści programów na tablety (nie gier) oraz 20 aplikacji wykorzystujących S Pen. Główna nagroda za największą ilość pobrań wśród gier i osobno programów oraz główna nagroda jury wynoszą po 200 000$, czyli w sumie trzy osoby dostana najwyższa nagrodę.  Jedenaście osób dostanie 100 000$, 20 osób dostanie 50 000$, a 46 osób dostanie 30 000$. W sumie 80 wygranych składających się na kwotę 4 080 000 dolarów.

Myślę, że to ciekawe posunięcie ze strony Samsunga, które owocuje sytuacją win - win - win. Samsung zyska dużo aplikacji stworzonych specjalnie z myślą o jego urządzeniach. Tablety Galaxy Tab, czy smartfon Galaxy Note nie mają się czego wstydzić, jeśli chodzi o specyfikację. Chcąc konkurować z Apple i jego App Store musi jednak zadbać o to, żeby powstał software szyty na miarę, nie tylko taki dostępny na każde urządzeniem z Androidem. Konkurs powinien to zapewnić. Deweloperzy aplikacji na androida mają szansę na niemałe wygrane i ogromną promocję ze strony Samsunga, którą koreańska firma zapowiada jako jeden z elementów konkursu. Nagroda może być jedynie wstępem do gwałtownego przyspieszenia i rozwoju, jaki da deweloperowi zajęcie miejsca wśród 80 wygranych. Kolejne zlecenia posypia się bez wątpienia. No i zyskamy my, użytkownicy, bo będziemy mieli dostęp do aplikacji zoptymalizowanych pod nasze urządzenia. Ciekaw jestem wyników tego kilkumiesięcznego zmagania.

Konkurs powinien zaowocować szczególnie interesującymi aplikacjami wykorzystującymi S Pen, który ze względu na pewną niszowość wykorzystujących go urządzeń, może nie być wystarczająco popularny wśród deweloperów, za to możliwości jakie daje są obiecujące.

Więcej informacji znajdziecie na oficjalnej stronie konkursu, gdzie można znaleźć listę wszystkich urządzeń, na które mają powstać aplikacje oraz wszelką niezbędną pomoc techniczną, w tym SDK dla S Pen.

Nie tylko Samsung zdecydowanie inwestuje w urządzenia mobilne. Lenovo ogłosiło, że przeznaczy 800 milionów dolarów na nowy obiekt skoncentrowany na urządzeniach mobilnych, mający znajdywać się w Wuhan, w Chinach. Oznacza to, że drugi największy na świecie producent komputerów osobistych traktuje rynek mobilny bardzo serio i zapewne ujrzymy więcej smartfonów i tabletów z logo Lenovo. Już niedługo będzie miała miejsce premiera telefonu K800, jednego z pierwszych wyposażonego w procesor Intel Atom. Serwis Engadget zaprezentował już pierwsze wrażenia dotyczące tego telefonu.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu