Samsung to bezapelacyjnie największy producent smartfonów. Mimo upływu lat, wciąż zachowuje swoją pozycję i udowadnia, że nie bez powodu zdobył pozycję lidera. Czy jednak firma nie poczuła się zbyt pewnie?
Od trzech lat Samsung pokazuje reklamy w swoich telefonach. Trudno mi to zaakceptować
Reklamy to zło wcielone
Reklamy wyświetlane w telefonie pochodzą albo z aplikacji, wyświetlających je, aby móc zarobić dla swoich twórców, albo też bezpośrednio od producenta, jeżeli zdecydowaliśmy się nabyć tańszy wariant urządzenia w podobnym modelu. Tu chyba najsłynniejszym przykładem pozostaje Amazon, który to oferował produkty taniej w zamian za to, że na ekranie blokady pojawiały się jakieś oferty i tym podobne.
Ostatnio jednak głośniej się zrobiło na temat reklam w Samsungach. Tak, u tego giganta, który to raczej nie słynie teraz z najbardziej okazyjnych cen, więc możemy tu już liczyć na najwyższą jakość pod każdym względem. Tymczasem firma nie jest tak idealna, jakby chciała być. Otóż okazuje się, że sporadycznie wybrani użytkownicy mogą zobaczyć reklamę na pasku powiadomień, pochodzącą z usługi Samsung Push Service i Game Launcher. Dopóki służyła ona do promowania darmowych programów dało się to jeszcze zaakceptować, ale okazuje się, że można się tu natknąć także na reklamy ich produktów.
Samsung i reklamy – cienka granica
Przykładowo użytkownicy Samsung Galaxy S9 czy S9+ mogą spotkać się z promocjami na Galaxy Tab S3, a w przeszłości zdarzało się również pokazywanie promowanych wówczas modeli, co moim zdaniem trudno uznać za uczciwą praktykę w stosunku do użytkownika. Rozumiem, że firma chciała spopularyzować jakieś aplikacje. Jeżeli opierało się to jeszcze o analizę upodobań użytkownika, to nawet okazuje się to być ciekawa, dosyć praktyczna opcja.
Reklamowanie jednak modeli w urządzeniach z najwyższej półki to lekka przesada. W przeszłości Koreańczycy byli krytykowani za oprogramowanie z nadmierną ilością zbędnych dodatków, ale finalnie niewiele się z tego nauczyli i pokazują, że nadal nie rozumieją, że nie sztuka polega na dodaniu jak najwięcej niepotrzebnych elementów. Jeżeli pojawi się u Was jakakolwiek oferta z usług Samsunga, wystarczy wpisać komendę, wykorzystując ADB:
Adb shell pm uninstall -k –user 0 com.sec.spp.push
Rozumiem podobne wpadki u małych, chińskich graczy czy w tańszych wersjach telefonów, w przypadku których pojawia się na ten temat adnotacja. Tymczasem tu ktoś poszedł stanowczo o krok za daleko.
źródło: xda-developers
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu