Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Samsung

Samsung stawia na QLC, szykuje całą gamę nowych dysków SSD

KP
Kamil Pieczonka
3

Samsung podczas konferencji TechDay w San Jose w Kalifornii podał do wiadomości sporo informacji na temat nadchodzących dysków SSD wyposażonych w 96 warstwowe pamięci TLC oraz QLC. Wzrośnie głównie wydajność, również dysków dostępnych dla konsumentów.

TLC i QLC zdobywają rynek, nie ma zmiłuj

Jeśli liczyliście na to, że producenci pamięci się opamiętają i przestaną rozwijać kości TLC oraz QLC, to niestety nie mam dla was dobrych wiadomości. Samsung, największy producent pamięci NAND na świecie planuje całą gamę nowych dysków opartych na kościach TLC i QLC. Co za tym idzie praktycznie eliminuje pamięci MLC zarówno z sektora konsumenckiego jak i przemysłowego. Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie powinna na tym ucierpieć wydajność, a nawet może być nieco wyższa, gorzej jeśli chodzi o trwałość.

Na początek pojawią się nowe nośniki oparte na 96 warstwowych pamięciach TLC, które zastąpią obecne stosowane kości 64 warstwowe. I tak na rynek trafią modele PM981a (odbiorcy OEM) oraz 970 EVO Plus (rynek konsumencki), które będą miały nieco poprawioną wydajność sekwencyjnego zapisu względem swoich poprzedników. Pojemność nie ulegnie zmianie, dostępne będą wersje od 250 GB do 2 TB. Zmiany dotyczą też dysków klasy enterprise, gdzie również nieco wzrośnie wydajność.

Znacznie ciekawszy jest jednak całkiem nowy model PM1733 obsługujący PCIe 4.0, który dzięki wykorzystaniu nowych pamięci i szybszego interfejsu (PCIe 4.0 praktycznie podwaja przepustowość na 1 linię względem PCIe 3.0) będzie w stanie osiągnąć prędkość odczytu rzędu 8 GB/s. To spory skok w stosunku do poprzedniego modelu PM1723a (3.5 GB/s). Ten dysk to również model przeznaczony dla centrów danych, oferujący maksymalnie 32 TB pojemności.

QLC też trafi do całej gamy nowych dysków

Na konferencji zapowiedziano też całą gamę nowych dysków z pamięciami QLC, ale bez szczegółów dotyczących wydajności. Wygląda na to, że te modele będą dostępne równolegle z dyskami TLC, a zmieni się tylko schemat ich nazewnictwa. Zamiast PM, będzie to BM i tak do sprzedaży trafią dyski BM1733, BM9A3 i BM991. Dodatkowo Samsung zapowiedział modele na rynek konsumencki, tańszy dysk SATA 860 QVO oraz dysk w standardzie NVMe o oznaczeniu 980 QVO. Nie wiadomo jednak kiedy dokładnie pojawią się w sklepach.

Wygląda na to, że Koreańczycy nie do końca są zadowoleni z wydajności swoich kości QLC o pojemności 1 Tb, bo zapowiedzieli też szybsze pamięci tego typu o pojemności 512 Gb. Mniejsze kości mają mieć o około 40% mniejsze opóźnienia zapisu i odczytu w stosunku do konkurencyjnych kości QLC 1  Tb innych producentów. Nikt tego nie powiedział wprost, ale wygląda na to, że pamięci NAND QLC 1 Tb od Samsunga mają jeszcze gorsze parametry.

Reasumując trzeba się powoli przyzwyczajać, że dyski z pamięciami TLC to te lepsze ;-).

źródło: AnandTech

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: