Tablety

Samsung przedstawia Galaxy Tab 2. Ja natomiast zaczynam gubić się w ofercie

8

Jeszcze 2 tygodnie temu, w jednej z dyskusji na temat polityki produktowej Samsunga, broniłem firmy przed oskarżeniami o bałagan w produktach. Uważam bowiem, że większość smartphone'ów tej firmy jest dość dobrze wypozycjonowana i skierowana do bardzo konkretnego odbiorcy. Dzisiejsza informacja o pre...

Jeszcze 2 tygodnie temu, w jednej z dyskusji na temat polityki produktowej Samsunga, broniłem firmy przed oskarżeniami o bałagan w produktach. Uważam bowiem, że większość smartphone'ów tej firmy jest dość dobrze wypozycjonowana i skierowana do bardzo konkretnego odbiorcy. Dzisiejsza informacja o prezentacji Galaxy Tab 2, zbiła mnie jednak trochę z tropu.

Samsung zamierza bowiem wprowadzić do swojej oferty trzeci, 7-calowy tablet, w ciągu tej samej generacji. Co gorsza, dwa z trzech tabletów posiadają praktycznie identyczną specyfikację i są lub będą dostępne na tym samym rynku.

Galaxy Tab 2 to praktycznie ten sam produkt co Galaxy Tab 7.0 Plus. Urządzenia różnią się tylko 3 cechami, a przynajmniej takie różnice udało mi się wywnioskować z obu specyfikacji. Pozwolicie, że zilustruje je na przykładzie specyfikacji Galaxy Tab 2.

  • Układ: dwurdzeniowy 1 Ghz (Galaxy Tab 7.0 Plus: dwurdzeniowy 1,2 Ghz)
  • RAM: 1 GB
  • Ekran: 7-cali 1024x600 PLS
  • Aparat/kamera: (front) VGA, (tył) 3 mpix bez autofocusa (Galaxy Tab 7.0 Plus: (front) 2 mpix, (tył) 3 mpix z autofocusem i LED)
  • Łączność: HSPA+, WI-FI, Bluetooth 3.0
  • System: Android 4.0 (Galaxy Tab 7.0 Plus: Android 3.2 z prawdopodobną aktualizacją)
  • Bateria: 4000 mAh

Jak więc widzicie, tablety są praktycznie identyczne. Biorąc pod uwagę, że GT7.0 Plus jest już dostępny w Europie, a GT2 dostępny będzie w marcu, marginalność różnic sprzętowych dziwi mnie. Nie sądzę, żeby ceny obu produktów były wystarczająco zróżnicowane, aby zakup GT2 miał sens.

Możliwe, że Samsung zamierza sprzedawać w Europie GT2 w innych krajach niż GT7.0 Plus. Według mnie byłoby to jednak dużo gorsze rozwiązanie niż jednoczesna sprzedaż obu tabletów na wszystkich rynkach docelowych. Byłoby to trochę jak z Coca-Colą, która ma inny skład w zależności od kraju, w którym jest produkowana, a co za tym idzie - również inny smak.

Samsung prawdopodobnie wyjaśni szczegóły swojej oferty już podczas nadchodzących targów Mobile World Congress w Barcelonie. Nie zmienia to jednak faktu, że koncern zamierza oferować jednocześnie trzy 7-calowe tablety, w tym każdy przynajmniej z dwoma modelami.

To już chyba nadmierny i niepotrzebny tłok, prawda?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu