10

Samsung obiecuje TouchWiz tak lekki jak interfejs Nexusa 6. Nie uwierzę, póki nie zobaczę

Zanosi się na ogromne zmiany w smartfonach i tabletach Samsunga. Koreański producent wraz z premierą flagowca Galaxy S6 ma zaprezentować zupełnie nowy, minimalistyczny oraz lekki interfejs TouchWiz. Optymalizacja ma być na tyle znacząca, że źródła porównują go z Androidem na Nexusie 6. Znikną zatem zbędne funkcje i dodatki, a królować będzie prostota oraz responsywność. Czy […]

Zanosi się na ogromne zmiany w smartfonach i tabletach Samsunga. Koreański producent wraz z premierą flagowca Galaxy S6 ma zaprezentować zupełnie nowy, minimalistyczny oraz lekki interfejs TouchWiz. Optymalizacja ma być na tyle znacząca, że źródła porównują go z Androidem na Nexusie 6. Znikną zatem zbędne funkcje i dodatki, a królować będzie prostota oraz responsywność. Czy to aby nie jest zbyt piękne, aby było prawdziwe?

O zmianach w TouchWiz donosi serwis Business Korea, powołując się na własne źródła. Te donoszą bardzo jednoznacznie, że TouchWiz czeka rewolucja:

We are aiming to get rid of unnecessary functions and simplify our UI at the level of Google’s Nexus 6

Przez minione lata TouchWiz przybierał na wadze. Samsung dodawał nowe funkcje i moduły. Pojawiła się synchronizacja z desktopem oraz możliwość wyświetlania pulpitu ze smartfona Galaxy na ekranie tabletu. Dodano również Magazine UX, który z poziomu pulpitu daje dostęp do najświeższych informacji oraz nowego typu widżetów. Rozbudowywano też sekcje związane z monitorowaniem aktywności fizycznej i zdrowia. TouchWiz miał niemal wszystko i to odbijało się mu coraz częściej czkawką.

Samsung Galaxy S5 Android 5 (3)

Interfejs Samsunga nie jest lubiany. Użytkownicy krytykują go za zbyt cukierkową stylistykę, która odbiega od dzisiejszych, minimalistycznych standardów. Najbardziej jednak razi ogrom tych wszystkich dodatków, których w gruncie rzeczy potrzebuje jedynie garstka odbiorców. W rezultacie nakładka stała się ociężała i nawet na najmocniejszych urządzeniach lubiła zwolnić, a nawet „chrupnąć”. To wszystko sprawiło, że Samsung w końcu zdecydował się na zmiany.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany będą drastyczne. Konkretów jednak nie znamy, choć postawienie sobie za cel prostoty interfejsu z Nexusa 6 (a więc de facto czystego Androida 5.0) jest bardzo wymowne. Samsung już od jakiegoś czasu buduje ekosystem usług wokół swoich produktów. W pewnym momencie stało się to przyczyną niesnasek z Google, które wymusiło na Koreańczykach wyhamowanie. W 2014 roku nie doczekaliśmy się żadnych większych zmian w tym aspekcie. Wręcz przeciwnie – zdecydowano się na zamknięcie takich usług jak WatchOn czy ChatOn, które po prostu nie sprawdziły się.

galaxy note 4 test (8)

Jak będzie to wyglądało teraz? Raczej nie powinniśmy się spodziewać, że Samsung radykalnie utnie wszelkie powiązania ze swoimi usługami oraz sklepem Galaxy Apps i rzuci się w ramiona Google’a. Pewne rozwiązania powinny zatem pozostać nietknięte. To już jednak wyłącznie spekulacje. Czy się potwierdzą? Zobaczymy na MWC w Barcelonie, na początku marca. A poprzednie doniesienia sugerują, że zdecydowanie będzie na co popatrzeć.