Samsung

Samsung niebawem zrobi psikusa Nvidii i zaprezentuje swój układ graficzny

Jakub Szczęsny
Samsung niebawem zrobi psikusa Nvidii i zaprezentuje swój układ graficzny
13

Między Samsungiem, a Nvidią toczą się patentowe boje, o których ostatnio wspominał nam Tomek. Okazuje się, że już niedługo konflikt może przybrać znacząco na sile, bo Samsung "już niebawem" pokaże własny mobilny układ graficzny. Tę informację podał Samsung. Doniesienia o autorskim układzie Samsun...

Między Samsungiem, a Nvidią toczą się patentowe boje, o których ostatnio wspominał nam Tomek. Okazuje się, że już niedługo konflikt może przybrać znacząco na sile, bo Samsung "już niebawem" pokaże własny mobilny układ graficzny. Tę informację podał Samsung.

Doniesienia o autorskim układzie Samsunga pojawiały się w Sieci już od dawna - wedle różnych źródeł Samsung zaczął swoje prace nad swoim rozwiązaniem w dziedzinie mobilnych układów graficznych już kilka lat temu. W ekipie, która współtworzy dzieło Koreańczyków mają się znajdować osoby niegdyś współpracujące z takimi firmami jak AMD, Intel oraz wspomniana już wyżej Nvidia.

Układ graficzny będzie z pewnością częścią Exynosów. Nie wiadomo jednak, czy Samsung zdecydował się na własne GPU od początku do końca, czy też na licencjonowanie cudzej technologii. Pierwsza opcja oznacza, że nowy układ na rynku konsumenckim pojawi się raczej nieprędko, natomiast druga oczywiście dawałaby nadzieję na szybsze pojawienie się własnego GPU w urządzeniach z Exynosem, już w przyszłym roku. Obstawiam jednak, że opcja z licencjonowaniem rozwiązania jest nieco mniej prawdopodobna, choć nie niemożliwa.

Zwłaszcza, że Samsung w najbliższej przyszłości chciałby sobie zapewnić niezależność na rynku i uniknąć sądowych sporów z innymi producentami. Wtedy całkowicie własne GPU zamknęłoby drogę konkurencji do wyciągnięcia od Koreańczyków pieniędzy z powodu "naruszonych patentów". A jak z tymi wojenkami jest, wiemy wszyscy. Tarć na tym polu jest akurat wiele - nie tak dawno Samsung i Qualcomm otrzymali pozwy od Nvidii. Włożenie ciężkich pieniędzy teraz może zwrócić się w dalszej perspektywie czasu - jeżeli Samsung dopracuje swój produkt na tyle, że będzie on atrakcyjny na rynku, może zacząć go licencjonować i zarobić na nim wielkie pieniądze.

Teraz pozostaje nam tylko czekać - niewykluczone, że Samsung zrobi nam informacyjny "prezent na gwiazdkę" i powie nam nieco więcej na temat własnego GPU i przy okazji pokaże Nvidii środkowy palec. Obstawiam, że Nvidia nie pozostanie dłużna - wypada zatem iść po popcorn, bo będzie ciekawie.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

exynos octa