AntywebTV

Samsung Galaxy A8 2018: 3 PLUSY i 3 MINUSY

Paweł Winiarski
Samsung Galaxy A8 2018: 3 PLUSY i 3 MINUSY
23

Samsung Galaxy A8 2018 zrobił trochę zamieszania upodabniając się wyglądem do flagowych modeli Samsunga. Przetestowałem tę ciekawą moim zdaniem propozycję i nagrałem materiał z zaletami i wadami tego smartfona.

Plusy

Wygląd

Infinity Display już na dobre zadomowił się w serii Galaxy, niezależnie od tego czy to S, Note czy A. Krawędzie nie są może zakrzywione jak w S8 czy Note, jednak ogólny design Samsungów poszedł w bardzo dobrą stronę. Telefon jest świetnie spasowany, elegancki i choć ramki wokół ekranu mogłyby być mniejsze, to i tak w tym segmencie całość prezentuje się świetnie. Na pewno na plus umieszczenie czytnika linii papilarnych pod soczewką aparatu. Wciąż nie jest idealnie, skaner mógłby być trochę większy, ale sięga się go zdecydowanie lepiej niż w S8.

Aparaty

Tylny aparat ma matrycę 16 Mpix i przysłonę F/1.7. W dzień radzi sobie świetnie, choć szkoda, że ograniczono możliwości trybu profesjonalnego. Zdjęcia nie są podkolorowane, co zdarzało się w Samsungach. Automat bardzo dobrze radzi sobie zarówno z dobraniem kolorów jak i ustawieniem ostrości. Nieźle jest też przy słabszych warunkach oświetleniowych, choć to wciąż nie jest poziom flagowców, szczególnie S8 i Note 8. Z przodu dostaliśmy dwa obiektywy - jeden z matrycą 16 Mpix i światłem F/1.9, drugi z tym samym światłem lecz z matrycą 8 Mpix. Dzięki temu rozwiązaniu mamy tryb Live Focus, czyli popularny ostatnio tryb portretowy. Tło jest fajnie rozmyte, a twarz na pierwszym planie dobrze wycięta. Fajnie, że Samsung skupia się na aparatach również w tańszych modelach.

Dual Sim z prawdziwego zdarzenia

Tak, A8 2018 to Dual Sim pełną gębą. Żadne tam hybrydy, gdzie trzeba decydować czy wsunąć kartę sim czy kartę microSD. A8 2018 ma aż dwie tacki na karty sim. Dość dziwne rozwiązanie jeśli chodzi o konstrukcję i może być ono trochę mylące, natomiast sama funkcja będzie na pewno doceniona przez osoby, które nie chcą nosić przy sobie dwóch telefonów.

Minusy

Kamera kręci tylko w FullHD

Podczas gdy mierzący 5, 6 cala ekran SUPER AMOLED ma rozdzielczość 1080 x 2220 pikseli i proporcje 18,5:9, obie kamery nakręcą wideo jedynie w rozdzielczości FullHD. To mało jak na 2018 rok i mało jak na telefon kosztujący 2100 złotych. Szczególnie, że przecież już prawie dwuletni S7 Edge kręcił w UHD czyli 3840x2160. Cicho liczę, że da się to zmienić aktualizacją oprogramowania, na razie jednak zdecydowanie na minus.

Bez Oreo

Android 7.1.1 w telefonie, który debiutuje na początku 2018 roku? Niestety tak, sprzęt powinien dostać Androida 8 Oreo i problemy z tym systemem nawet na flagowym S8 nie mogą być usprawiedliwieniem. Tańsze o ponad 1000 złotych Xiaomi Mi A1 jakoś śmiga już na ósemce.

Cena

2099 złotych, tyle kosztuje Samsung Galaxy A8 2018 w sklepie Samsunga. W takim układzie potencjalni klienci mają dylemat, bowiem nawet w sklepie Samsunga zwykłe S7 kosztuje 1999 złotych, czyli 100 złotych mniej. Więc może lepiej zainwestować w blisko dwuletniego flagowca? Trudna sprawa i współczuję każdemu, kto stanie przed tym dylematem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu