Elastyczne ekrany są gorącym tematem od kilku lat. Ciągle pojawiają się informacje na temat prac rozwojowych nad odpowiednią technologią u wiele firm, jednak wciąż nie doczekaliśmy się finalnie komercyjnie dostępnego sprzętu oferującego takie nietypowe rozwiązanie. Niedawno patent z czymś takim związany zgłosił Samsung.
Rozwijany i elastyczny ekran ze skanerem linii papilarnych - Samsung patentuje niecodzienne urządzenie
Zwiń go
Na razie ZTE Axon M to jedyny przykład smartfona, który oferuje rozkładany wyświetlacz, choć robi to w najprostszy możliwy sposób. Po prostu ma dwa panele. Tymczasem w urządzeniu, opatentowanym przez Koreańczyków, ekran można zwijać wokół całej obudowy. Konstrukcja przypomina kształtem prostopadłościan. Nie zabrakło w nim również skanera linii papilarnych, choć nie mam pojęcia, do czego miałoby to służyć.
Najciekawiej prezentuje się jednak jego elastyczna część. Da się ją swobodnie rozciągać, rozwijać, ogółem wszystko to, czego byśmy oczekiwali od tego. Co ciekawsze, podobny patent zgłosiło nieco wcześniej LG. Szczerze pisząc, widać, że zapowiada się ostra walka o bycie liderem w tym segmencie, aczkolwiek na debiut rynkowy przyjdzie nam jeszcze trochę poczekać.
Rozwój w pośpiechu
Według informacji już z zeszłego roku, podobno w 2018 LG i Samsung miały zaprezentować własne smartfony, które będą wyróżniać się elastycznymi ekranami. Zważywszy jednak na brak dalszych doniesień oraz patenty dosyć przyszłościowych sprzętów, nie wydaje się to już być prawdopodobne. Giętkie telefony są wciąż prawdziwym marzeniem wielu osób. Trzeba też w tym wszystkim pamiętać, że taka konstrukcja wymaga nie tylko odpowiedniego ekranu, ale także płyty głównej, obudowy czy baterii.
Jestem ciekaw, w jakich obszarach Koreańczycy wykorzystają swoje patenty. Myślę, że coś takiego doskonale by sprawdziło się do urządzeń ubieralnych, w których to zawsze największą przeszkodą było połączenie małych rozmiarów z dostatecznie dużą powierzchnią dotykową. Tu zwijany ekran pozwoliłby go wyeliminować. Normalnie całość byłaby zwinięta, jednak w razie potrzeby dałoby się uzyskać piękny, duży panel. Tylko z drugiej strony, czy to rzeczywiście stałoby się czymś pożądanym?
źródło: Letsgodigital przez Phone Arena
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu