Mobile

Samsung będzie produkował tablety ARM z Windows 8? Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej

Kamil Mizera
Samsung będzie produkował tablety ARM z Windows 8? Zdziwiłbym się, gdyby było inaczej
9

Już tylko upalne lato dzieli nas od premiery nowego systemu Microsoftu – Windowsa 8, który trafi na PCety, tablety i telefony. Na niedawnej konferencji firma przedstawiła jako pierwsza pomysł na tablet z tym systemem i to w dwóch odsłonach, RT i Pro. Nie trudno się domyśleć, że na jesienną ofensywę...

Już tylko upalne lato dzieli nas od premiery nowego systemu Microsoftu – Windowsa 8, który trafi na PCety, tablety i telefony. Na niedawnej konferencji firma przedstawiła jako pierwsza pomysł na tablet z tym systemem i to w dwóch odsłonach, RT i Pro. Nie trudno się domyśleć, że na jesienną ofensywę szykują się inni producenci, którzy mogli być nieco zaskoczeni faktem, że Microsoft staje z nimi w szranki z własnym hardware’m.

Niemniej jednak wiadomo już, że o własne tablety z Windowsem zamierzają się pokusić takie firmy jak Dell i HTC, którym nieszczególnie wyszło z tabletami opartymi na Androidzie i w nowym systemie Microsoftu wietrzą szansę na sukces. Z bardziej popularnych producentów nową linię urządzeń szykują Asus, i jak ostatnie wieści niosą, również Samsung.

Według Bloomberga Samsung zamierza przedstawić tej jesieni własny tablet z Windowsem. Ma być on oparty na ARM, a więc będzie działał pod kontrolą systemu w wersji RT. Nowe urządzenia ma korzystać z chipu Qualcomm's Snapdragon. Wybór tej architektury ma być podyktowany troską o żywotność baterii, która stanowi ważny element przewagi konkurencyjnej. Ale również tym, że wielu producentów zamierza postawić na intelowską architekturę i w segmencie tabletów z ARM konkurencja może być mniejsza. Nowych urządzeń z Windowsem RT od Samsunga można spodziewać się na sklepowych półkach zapewne zaraz po premierze systemu.

Choć na razie nie jest to jeszcze pewna wiadomość, to bardzo bym się zdziwił, gdyby Samsung nie zamierzał w najbliższym czasie stanąć do walki o klienta z jakimś modelem tabletu ARM działającym pod Windowsem. Tak wielka korporacja, jak Samsung nie może sobie pozwolić na nie dodanie do swojego portfela urządzeń chociaż jednego modelu z W8. Wybór ARM również nie jest przypadkowy. Tablety oparte na tej architekturze są tańsze i mogą działać dłużej na baterii. Po tym, jak Microsoft pokazał własne urządzenie, konkurencja musi naprawdę się postarać, aby móc przebić tę propozycję. Firma skorzystała ze strategii, która przynosi większe szanse na sukces: twórca systemu buduje skrojone pod niego urządzenie.

Oczywiście dalej podstawową platformą dla Samsunga będzie Android. To z nim Samsung wybił się na prowadzenie na rynku smartfonów. Jednak, jeżeli chodzi o sprzedaż tabletów, choć nie jest w przypadku tej firmy zła, trudno ją porównywać do osiągnięć Apple. Windows 8, jako nowa platforma, daje szansę na świeży start i mocne wejście z ciekawym produktem. Zastanawiam się tylko, czy tablety ARM z Windowsem RT będą wystarczająco konkurencyjne w stosunku do urządzeń z Androidem. Ale o tym przekonamy się już za kilka miesięcy.

Planujecie zakup tabletu z W8? A jeżeli tak, to wybierzecie ARM czy Intela?

Fota [1],[2]

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu