Technologie

Nowe Snapdragony 5G będą produkowane w 7 nm przez Samsunga

Kamil Pieczonka
Nowe Snapdragony 5G będą produkowane w 7 nm przez Samsunga
1

Samsung poinformował dzisiaj o podpisaniu umowy z Qualcommem, na mocy której firma zajmie się produkcją przyszłorocznych modeli układów typu SoC z rodziny Snapdragon, wyposażonych w modemy 5G. Nowe procesory będą wytwarzane w najnowszej technologii litografii ultrafioletowej, która pozwala osiągnąć wymiar 7 nm.

Samsung pierwszy raz poinformował o rozpoczęciu testów litografii ultrafioletowej (EUV) w maju zeszłego roku. Jest to rozwiązanie, które wydatnie może pomóc w dotrzymaniu kroku prawu Moore'a, z którym ewidentny problem ma w ostatnim czasie Intel. Nowa technologia produkcji określana jest jako LPP, czyli Low Power Plus i została stworzona z myślą właśnie o układach scalonych dla urządzeń mobilnych.

Prościej, taniej i oszczędniej

Co ciekawe Samsung utrzymuje, że proces produkcji układów scalonych w technologii litografii 7 nm EUV jest znacznie łatwiejszy w porównaniu do tradycyjnej, imersyjnej, wykorzystywanej w obecnie stosowanym procesie 10 nm. Trudno w to wątpić patrząc na to jakie problemy miał Samsung z tym wymiarem, między innymi z tego powodu ostatnie Snapdragony produkowało TSMC, a nie koreańska firma.

Jednak z technologią 7 nm ma być inaczej, Samsung ma być gotowy na masową produkcję układów Snapdragon 5G już pod koniec roku. Według wstępnych założeń, w porównaniu do procesu 10 nm, procesory wykonane w nowym wymiarze będą miały o 40% mniejszą powierzchnię, o 10% większą wydajność i zużyją o 35% mniej energii (przy założeniu, że porównujemy te same chipy). Postęp jest zatem więcej niż wyraźny i bardzo obiecujący.

Nowa linia produkcyjna powstaje w Korei, w fabryce S3 w Hwaseong. Pierwszych Snapdragonów produkowanych w 7 nm możemy spodziewać się w komercyjnych urządzeniach dopiero w przyszłym roku. Nastawiałbym się tutaj nawet bardziej na jego drugą połowę. Podobne plany ma Intel, których również będzie produkował modemy 5G i planuje ich komercjalizację w drugiej połowie 2019 roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu