Motoryzacja

Rząd bierze się za kierowców, wysokość mandatów wzrosnie nawet do 1500 PLN

Kamil Pieczonka
Rząd bierze się za kierowców, wysokość mandatów wzrosnie nawet do 1500 PLN
131

Taryfikator mandatów stosowany przez Policję przez ostatnie lata przechodził mniejsze lub większe zmiany, ale od 16 lat maksymalna wysokość mandatu, jaki policjant może nałożyć podczas kontroli pozostała niezmieniona i wynosi 500 PLN. Okazuje się jednak, że wkrótce może się to zmienić.

Nawet 1500 PLN mandatu za przekroczenie prędkości

Informację o planach Ministerstwa Infrastruktury dotyczących modyfikacji taryfikatora podało radio RMF FM, powołując się na własne źródła. Wygląda na to, że urzędnicy wreszcie zauważyli, że nawet najbardziej surowy mandat nie jest dzisiaj zbyt dotkliwą karą dla piratów drogowych. 16 lat temu, gdy ustanowiono maksymalne kary w obecnym taryfikatorze, średnie wynagrodzenie brutto wynosiło 2201,47 PLN, w 2018 roku było to już 4585,03 PLN. Nawet jeśli średnie wynagrodzenie nie jest idealnym wskaźnikiem, to wyraźnie widać, że zarabiamy teraz więcej, a wymiar kar pozostał taki sam.

Pewien skutek z pewnością przyniosła nowelizacja sprzed kilku lat, która przewiduje odebranie uprawnień do kierowania pojazdami na 3 miesiące w przypadku przekroczenia prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym. To jednak nadal za mało, a przykładów nie trzeba daleko szukać, ot chociażby ostatni, tragiczny wypadek w Warszawie, kiedy kierowca BMW jechał prawdopodobnie z prędkością 130 km/h przy ograniczeniu do 50 km/h.  Podwyższenie wysokości mandatów między innymi za przekroczenie prędkości wydaje się dobrym krokiem w stronę większego zdyscyplinowania kierowców.

Kwota 1500 PLN, która pada w tytule to tylko propozycja, nie jest powiedziane, że najwyższy mandat za przekroczenie prędkości faktycznie będzie tak wysoki. Jestem jednak przekonany, że jest to już poziom, który skłoni przynajmniej część kierowców do dłuższego zastanowienia czy faktycznie aż tak bardzo się im śpieszy. Jestem przekonany, że odniesie to pozytywny skutek, bo wystarczy spojrzeć na naszych rodaków za granicą, w krajach gdzie mandaty za przekroczenie prędkości są znacznie wyższe. Tam okazuje się, że można jednak jechać zgodnie z przepisami.

Ministerstwo zaprzecza aby pracowało nad zmianami

Ministerstwo Infrastruktury w wydanym oświadczeniu zaprzecza, że pracuje nad zmianami i wskazuje, że taryfikator może być zmieniony tylko przez rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów, ale to wcale nie oznacza, że takie plany nie istnieją.

A jakie jest wasze zdanie na temat wysokości mandatów? Należałoby zmodyfikować taryfikator, czy pozostawić wszystko tak jak jest?

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu