Felietony

Google chce, aby rysiki były kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi. Realna wizja?

Albert Lewandowski
Google chce, aby rysiki były kompatybilne ze wszystkimi urządzeniami mobilnymi. Realna wizja?
1

Rysiki są obecnie rzadko spotykane w urządzeniach z dotykowymi ekranami. Nic dziwnego, ponieważ w przeszłości stosowano je jako narzędzie do obsługi, kiedy jeszcze dominowały panele oporowe, a o pojemnościowe dopiero się pojawiały. Jednak za sprawą serii Samsung Galaxy Note, Microsoft Surface i Apple iPad Pro, stylusy wróciły do łask. Wiele firm z rynku IT i pokrewnych zamierza ustalić wspólny standard dla nich tak, aby każdy sprzęt mógł być obsługiwany za ich pomocą.

Powrót mody

Można zauważyć, że rysiki stają się coraz bardziej pożądanym dodatkiem. Ostatnie kilkanaście miesięcy pokazało, że wielu producentów wróciło do ich stosowania, a konsumenci znowu zaczęli zwracać na nie uwagę. W końcu okazują się być bardziej przydatne, niż moglibyśmy się spodziewać. Ułatwiają obsługę na stosunkowo niewielkich ekranach dotykowych, chociaż praktyczne są również w większych urządzeniach, a dodatkowo pozwalają na np. wykonywanie notatek czy prostych rysunków.

Czy zatem nie wspaniale by było, gdyby udało się stworzyć jeden, uniwersalny standard? Tak uznało już ponad 30 firm, wśród których należy wyróżnić założycieli: Wacom, Intel i Synaptics. Do nich dołączyły kolejne, a najważniejsze to Google, 3M, MyScript czy Lattice. Jak na razie udało im się już w 2016 roku stworzyć specyfikację USI 1.0, pozwalającej na działanie stylusa z każdym urządzeniem z wyświetlaczem dotykowym.

Genialna propozycja

Co ciekawsze, aktywny stylus, bo taki właśnie będzie tu wymagany, będzie przechowywał dane na temat m.in. ostatnio używanego koloru czy grubości, dzięki czemu te same ustawienia będziemy mogli mieć na różnych smartfonach czy tabletach. Warto wspomnieć, że jeden ekran powinien być w stanie obsłużyć do 6 takich rysików.

Nie bez znaczenia pozostaje możliwość wykrywania aż 4096 różnych stopni nacisku. Taki wynik robi wrażenie, szczególnie że mówimy tu o uniwersalnym rozwiązaniu, a nie stworzonym pod konkretny model. Na dniach na stronie organizacji zajmując się właśnie USI (Universal Stylus Initative) pojawiła się pierwsza informacja prasowa od czasów publikacji specyfikacji nowego standardu. Moim zdaniem oznacza to, że w ciągu najbliższych miesięcy powinniśmy ujrzeć nowości z ekranami wspierającymi USI 1.0. W końcu w jej ramach działają również producenci, tacy jak Dell, HP czy Lenovo.

Jeżeli zainteresowaliście się tą technologią, polecam Wam obejrzenie poniższego filmu.

źródło: USI przez Liliputing

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu