Po Godzinach

Nie żyje Rutger Hauer. Znany m.in. z "Blade Runnera" aktor miał 75 lat

Kamil Świtalski
14

Smutne wieści dla wszystkich miłośników kina. Zmarł Rutger Hauer — gwiazdor znany m.in. z Blade Runnera, Sin City: Miasta Grzechu czy Batman: Początek.

Za każdym razem kiedy gwiazdy mojego dzieciństwa odchodzą z tego świata — jest mi wyjątkowo przykro. Tak, wszyscy wiemy że to naturalna kolej rzeczy i nic nie trwa wiecznie, ale każda z tych wiadomości jest... zwyczajnie przygnębiająca. Dziś dowiedzieliśmy się, że nie żyje Rutger Hauer. Aktor którego można było zobaczyć w ponad stu filmach i kilku uwielbianych serialach. Niezwykle zdolny, charakterystyczny i... nietuzinkowy.

Zobacz też: Wrócimy do świata Blade Runner! Nadchodzą komiksy i inne!

Mimo że filmografia Rutgera Hauera jest niezwykle bogata — i prawdopodobnie każdy odnajdzie na tej pokaźnej liście co najmniej kilkanaście znanych mu produkcji, najbardziej znany jest z wcielenia się w Roya Batty'ego w Łowcy Androidów (czy, jak wolicie, Blade Runnerze). Jego debiut w Hollywood przypada jednak na rok 1981 — bo właśnie wtedy mogliśmy go podziwiać w akcji z Sylvestrem Stallonem w Nocnym Jastrzębiu. Wcześniej zagrał on w kilkunastu holenderskich filmach, w których rozpoczynał swoją aktorską karierę.

Zobacz też: Blade Runner 2049 - recenzja. Przerażający i hipnotyzujący

Informację o śmierci aktora opublikowano na jego oficjalnej stronie internetowej dziś, 24 lipca. Rutger Hauer zmarł 19 lipca — po krótkiej, ale intensywnej, walce z chorobą. Zostawił po sobie dorobek w postaci niezwykle bogatej filmografii — a w niej znaleźć można wiele filmów, które mimo upływu lat ogląda się niesamowicie dobrze. Zresztą seriale w których pojawił się Rutger Hauer po dziś dzień cieszą się bardzo dobrą opinią — mowa tu m.in. o Miasteczku Salem (2004) czy Czystej Krwi (2008-2014). Ale nie mam złudzeń co do tego, że jedną z tych ról z której wszyscy go pamiętamy jest wspomniany Roy Batty z Blade Runnera.

Grafika: Eric Koch, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy: