Moje przemyślenia

Ruszamy z pierwszym w Polsce rankingiem aplikacji i developerów mobilnych!

GM
Grzegorz Marczak
55

Wreszcie mogę się pochwalić dziełem nad, którym razem z Xyologic.com pracowaliśmy od jakiegoś czasu. Na podstawie danych od Xyologic uruchomiliśmy właśnie na AntyApps.pl chyba pierwszy tego typu ranking aplikacji i developerów mobilnych. Pokazuje on dane z podziałem na trzy systemy czyli Android, WP...

Wreszcie mogę się pochwalić dziełem nad, którym razem z Xyologic.com pracowaliśmy od jakiegoś czasu. Na podstawie danych od Xyologic uruchomiliśmy właśnie na AntyApps.pl chyba pierwszy tego typu ranking aplikacji i developerów mobilnych. Pokazuje on dane z podziałem na trzy systemy czyli Android, WP7 i iOS, pokazuje zestawienia płatnych i darmowych aplikacji oraz najlepszych developerów, najlepsze aplikacje w miesiącu, ilość pobrań w Polsce i na świecie itp.

Naprawdę mamy bardzo dużo danych o rynku mobilnych aplikacji z których można wyciągać sporo wniosków.

Unikalność tego zestawienia polega na tym, że tak naprawdę nikt nie udostępnia tego typu informacji, ani sklepy z aplikacjami ani też developerzy. Ilości pobrań, którą widać w rankingach aplikacji i developerów jest estymowana statystycznie.

Estymacje te tworzone są na podstawie codziennych obserwacji zmian parametrów aplikacji w sklepach z aplikacjami takich jak ratingi, komentarze, ceny, kategorie i pozycje na top listach. Powstające modele statystyczne, tak jak wszystkie inne, są obarczone błędem. W tym przypadku za dobrą dokładność uznajemy błąd poniżej 30%. Oczywiście Xyologic cały czas szlifuje swoje algorytmy ale i tak dane które mają robią naprawdę duże wrażenie - korzystają z nich bardzo duzi gracze z całego świata.

Ranking będzie podobnie jak megapanel odświeżany co miesiąc, ok 15 dnia miesiąca. Mam nadzieję, że uda się zbudować pierwsze narzędzie które wszystkim pokaże sytuację w poszczególnych app storach oraz kto tak naprawdę za tym stoi (jacy developerzy). Dane nie są oczywiście w 100% dokładne i mogą zdarzać się mniejsze lub większe rozbieżności ale ważne, że są bo w przeciwieństwie do klasycznych stron www tutaj dostęp do informacji takich jak ilość pobrań praktycznie nie istnieje. Tak naprawdę tylko kilka firm na świecie stara się te informacje w jakikolwiek sposób pozyskiwać (czasem na przykład na bazie Facebooka) i analizować.

Ps. W budowie rankingu pomogła ekipa z Future Mind, gorąco polecam bo to jeden z nielicznych przypadków gdzie podczas technicznego wdrożenia nie byłem zasypywany tysiącami niezrozumiałych pytań i nie musiałem sprawdzać każdego wykonanego w projekcie kroku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Mobileantyapps