Moje przemyślenia

Rozstrzygnięcie konkursu "Zapłać rachunek ze Sprytnym Billem"

GU
Grzegorz Ułan
8

Z małym opóźnieniem, ale w końcu możemy poinformować o zwycięzcy jednego z ostatnich naszych konkursów "Zapłać rachunek ze Sprytnym Billem". Bohaterem konkursu była aplikacja mobilna Sprytny Bill stworzona przez uPaid. Nagrodą w konkursie był Fitbit Flex, czyli narzędzie do monitorowania naszeg...


Z małym opóźnieniem, ale w końcu możemy poinformować o zwycięzcy jednego z ostatnich naszych konkursów "Zapłać rachunek ze Sprytnym Billem".

Bohaterem konkursu była aplikacja mobilna Sprytny Bill stworzona przez uPaid. Nagrodą w konkursie był Fitbit Flex, czyli narzędzie do monitorowania naszego stanu zdrowia. Aby wygrać Fitbit Flex, wystarczyło przetestować aplikację Sprytny Bill i przesłać do jego twórców własną recenzję i opinię o programie. Autorem najciekawszej recenzji okazał się Bartek Krawiec, poniżej zacytujemy fragmenty jego pracy, była dość obszerna:).

Zacznę może od "usability" aplikacji mobilnej :)

Aplikacja na iPhone 5 ma podczas robienia skanu rachunku taki dziwny celownik na środku. Zauważyłem, że jest on kompletnie niepotrzebny, bo przy długich kodach i tak muszę przybliżyć telefon tak blisko, że kod musi wypełniać cały ekran - dopiero wtedy aplikacja go "załapuje". Kolega z Androidem zgłaszał mi taki sam problem. Dodatkowo w przypadku nieznanych kodów przydałby się wyraźniejszy komunikat - np. nie mamy tego odbiorcy w bazie.

Podczas opłacania rachunku wprowadzanego ręcznie często pojawia się komunikat o transakcji/numerze konta odrzuconym przez bank. Wiem, że dzieje się to wówczas gdy któryś z Waszych automatycznych filtrów blokuje taki numer. Warto byłoby uprościć trochę komunikaty żeby rzeczywiście oddawały istotę problemu.(...)

Dodatkowo świetnym pomysłem byłoby to, żeby przy ręcznym dodawaniu rachunku i zatrzymaniu go przez "filtr" aplikacja informowała, że w tym momencie trzeba zrobić zdjęcie rachunku i wysłać go do BOK. Czemu nie zintegrować tego w aplikacji? Jest mnóstwo odbiorców płatności, których nie macie jeszcze w bazie (wszelkie osiedlowe kablówki, dostawcy w małych miastach).(...)

Pomysły z cyklu zwykłych i "oczywistych" :)

- poszerzenie grona odbiorców (np. mandaty)
- generowanie potwierdzeń zapłacenia rachunku z poziomu aplikacji lub na stronie upaid/sprytnybill (...)
- możliwość tworzenia szablonów płatności na komputerze (...)
- gdy dany rachunek/blankiet wpłaty nie ma kodu kreskowego aplikacja po zrobieniu zdjęcia blankietu generowałaby na jego podstawie płatność
bez ręcznego przepisywania danych. (...)
- "czytanie" kodów ze zdjęć znajdujących się w pamięci telefonu (...)
- mam jeszcze pomysł na "internetowy dziennik zapłaconych rachunków" (...)
- zintegrowanie w aplikacji comiesięcznych przypomnień o konieczności opłacenia rachunków (...)

Pomysły "przyszłościowe":

(...)
Dostawcy zamiast kodów kreskowych i QR mogliby stosować tagi NFC gdyby Wasza aplikacja to wspierała. Po wprowadzeniu Fotokasy w Citibanku UPC zaczęło od razu stosować kody QR - wiedzieli, że ludzie będą z tego korzystać. Gdyby wystarczająco dużo klientów korzystało z płacenia przez NFC to może dostawcy usług też dołączaliby tagi NFC do rachunków? ;) Wtedy wystarczyłoby zbliżyć telefon z Waszą aplikacją do rachunku i voila!

Może wprowadzić obsługę głosem w aplikacji i dyktowanie? (byłoby to wygodne dla niepełnosprawnych i nie tylko)

W ogólnym zestawieniu wszystkich przesłanych opinii, często przewijały się krytyczne uwagi odnośnie koszyka i szablonów, co więc naturalne, twórcy aplikacji w pierwszej kolejności wdrożą poprawki w tym zakresie. Niemniej jednak, dokumentacja, będąca wynikiem tego konkursu, pęka im w szwach i w okolicach wakacji powstanie kompletna, nowa wersja Sprytnego Billa.

Gratulujemy zwycięzcy głównej nagrody, jak i innym osobom (Marek, Michał, Piotr, Sławek i Paweł), którzy również ciekawie opisali swoje propozycje i zostali nagrodzeni gadżetami od uPaid.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

konkurs