43

Rozdziewiczanie Startup School – przegląd 11 startupów!

Wczoraj odbyła się pierwsza Aula otwierająca nowy sezon spotkań. Główną atrakcją podczas tego spotkania była prezentacja 11 statupów tworzonych w ramach akcji Startup School (przypomnę, że w konkursie na Antyweb zostały wybrane dwa pomysły które jak mogłem się przekonać zostały zrealizowane). Miejsce spotkania było powiedzmy „dość specyficzne” klub M25 w którym przez 3 miesiące Rafał […]

Wczoraj odbyła się pierwsza Aula otwierająca nowy sezon spotkań. Główną atrakcją podczas tego spotkania była prezentacja 11 statupów tworzonych w ramach akcji Startup School (przypomnę, że w konkursie na Antyweb zostały wybrane dwa pomysły które jak mogłem się przekonać zostały zrealizowane). Miejsce spotkania było powiedzmy „dość specyficzne” klub M25 w którym przez 3 miesiące Rafał i Agnieszka męczyli młodzież znajduje się na Pradze w dość industrialnej okolicy. Trzeba jednak przyznać, że takie miejsca mają swój klimat i urok.

Podczas Auli dowiedzieliśmy się, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja Startup School! Dla statupów (opisanych poniżej) zaczyna się natomiast ten trudniejszy okres w którym muszą zacząć pracować nad promocją, marketingiem i sprzedażą. Rafała jednocześnie rozpoczął poszukiwania inwestorów (choć mam wrażenie, że przynajmniej jeden ma już opiekuna) do czego wcześniej każdy z statupów się dobrze przygotował (określony model biznesowy oraz plan marketingowy).

Oto lista zaprezentowanych serwisów wraz z kilkoma zdaniami opisu (przepraszam jeśli coś pokręciłem ale nie sposób było zapisać i zapamiętać dokładnie wszystkiego z 11 5 minutowych prezentacji). Na razie nie komentuję ani pomysłów ani wykonania – wszystkie serwisy będą uruchomione w przeciągu miesiąca i wtedy będzie można je recenzować :

Animili.pl będzie miejscem dla dzieci, w którym nasze pociechy będą mogły wychowywać wirtualne zwierzątko. Dla zwierzaka będzie można dokupić za wirtualną walutę różnego rodzaju dodatki i gadżety. Serwis ma utrzymywać się z płatnych usług oraz reklamy produktów zamieszczonych wewnątrz gry.

Dobrekorepetycje.pl (pomysł z konkursu na antyweb) – czyli pomoc w korepetycjach na odległość. Z dostępnych narzędzi można wymienić video, chat, testy , możliwość przesyłania plików, możliwość rysowania i pisania na tablicy itp. Serwis ma utrzymać się dzięki prowizjom od kwot jakie uczniowie będą płacić korepetytorom. Płatność ma być dokonywana po każdej zakończonej lekcji.

Robotni.pl ma być prostym i skutecznym narzędziem rekrutacji, zarówno dla pracodawców, jak i osób poszukujących pracy. Bazę ogłoszeń ludzi poszukujących prac będzie można przeszukiwać zarówno jeśli chodzi o lokalizację geograficzną jak również, zawód, oczekiwane wynagrodzenie itp. Jest to pierwszy serwis, który został już uruchomiony.

Nightclubs.pl – serwis randkowy, ale nie taki zwyczaj. Ludzie będą mogli spotykać się w wirtualnych barach. Będą więc spotkania online podczas których będzie można zaczepić nieznajomą osobę i rozpocząć rozmowę.

Wizytownik.pl ma być rozwiązaniem naszych problemów z przechowywaniem wizytówek i zarządzaniem kontaktami. Serwis będzie importował nasze kontakty z telefonów, poczty oraz książki adresowej. Będziemy mogli również sami wprowadzać informacje. Docelowo ma być też możliwość drukowania wizytówek.

Shows.pl – dość kontrowersyjny serwis. Będzie on zbierał z internetu wszystkie odcinki znanych seriali jakie ktoś upublicznił – czyli w jednym miejscu bez potrzeby ściągania filmów na swój komputer będziemy mogli oglądać nasze ulubione filmy. W chwili obecnej jest już podobno 3500 filmów. Będą oczywiście funkcje społecznościowe jak komentarze, oceny itp.

Gramol.pl To różnego rodzaju gry i quizy online. Ale na pieniądze. Stawki będą zaczynać się od 10 groszy i przy każdej kolejnej grze będą podwajane. Wygrywać, będą osoby które znajdą się wśród lepszej połowy (czyli 50% wygrywa reszta przegrywa). Serwis ma zarabiać na prowizjach od wpłat.

Comeo.pl z tego co zrozumiałem to nakładka na systemy do zarządzania nieruchomościami. Umożliwi ona dostęp online do rachunków i zestawień czynszów. Usprawni komunikację między zarządcą a wspólnotą itp.

Kucharkaasia.pl to możliwość sprawdzenia jaką potrawę możemy przyrządzić na podstawie składników jakie posiadamy. Serwis będzie przeszukiwał największe serwisy kulinarne i proponował nam danie najbardziej pasujące do tego co mamy w lodówce.

Pytanie.pl – serwis z pytaniami i odpowiedziami. Wyróżniać ma się integracją z komunikatorami oraz mikroblogami. Dodatkowo serwis podzielony jest na 50 kategorii z których każda będzie miała swój własny adres np gry.pytanie.pl. Autorzy szykują również jakaś innowacyjną niespodziankę, której jednak nie chcieli ujawnić podczas prezentacji.

Idziemy.net – reaktywacja. Serwis ten istniał od kilku dobrych lat (był jednym z pierwszych serwisów w stylu web 2.0 w Polsce) Nowa odsłona to miejsce dla kinomaniaków, możliwość umawiania się na wspólny wypad do kina, ocenianie filmów, trailery itp. Docelowo w idziemy.net planowane jest zbudowanie funkcjonalności umożliwiającej zakup biletów do kina!

Na koniec jeszcze słowo na temat prezentacji. Może i czasem ktoś się zgubił, ktoś nauczył się na pamięć tekstu czy też był bardzo zestresowany – wszystko to jednak nie jest ważne. Każdy zaliczył egzamin, było konkretnie i treściwie – brawa zawsze były gromkie, serwisy pokazane i to się tak naprawdę liczy. Bardzo chętnie zamiast profesjonalnych prezentacji na konferencjach oglądał bym młodych pełnych entuzjazmu ludzi, którzy mają jeszcze wszystko przed sobą i szansę na to aby uruchomić własny biznes.

Jednym słowem duże brawa dla wszystkich teamów! – byliście świetni. Niezależnie od tego czy wam się uda czy nie, macie doświadczenie i wiedzę która na pewno w przyszłości zaowocuje np. kolejnymi serwisami.