Kosmos

Rosjanie ulepszyli Stację Kosmiczną. Wystarczył mały element

Patryk Łobaza
Rosjanie ulepszyli Stację Kosmiczną. Wystarczył mały element
Reklama

Rosjanie nie próżnują i zamierzają wykorzystać cały czas, jaki im został na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej do końca. Właśnie zamontowali nowy sprzęt oraz naprawili zużyty.

Niedawno Jurij Borisow, aktualny prezes Roskosmosu potwierdził, że Rosja wbrew poprzednim zapowiedziom, zamierza zostać na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zamiast planowanego wyjścia po 2024 roku, kosmonauci będą stałymi jej bywalcami do 2030 roku, czyli do zakończenia działalności i deorbitacji ISS.

Reklama

W związku z tym kontynuują swoje prace w przestrzeni kosmicznej, obejmujące spacery oraz naprawdę i konserwację stacji.

Rosjanie konserwują i ulepszają Międzynarodową Stację Kosmiczną

Wczoraj 19 grudnia rosyjscy kosmonauci wykonali udaną siedmiogodzinną misję spaceru kosmicznego wokół Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Aleksiej Owczinin i Iwan Wagner, członkowie Ekspedycji 72, przeprowadzili serię kluczowych działań związanych z modernizacją i utrzymaniem stacji, a także badaniami naukowymi.

Misja rozpoczęła się o godzinie 9:36 czasu polskiego, kiedy Owczinin i Wagner opuścili moduł Poisk, uzbrojeni w zestaw narzędzi. Ich głównym zadaniem było zamontowanie nowego spektrometru rentgenowskiego "All-Sky Monitor" na module Zvezda. To zaawansowane urządzenie umożliwi naukowcom niemal całkowite (84%) obserwacje sfery niebieskiej w zakresie promieniowania rentgenowskiego co 72 dni przez kolejne trzy lata.

Po zakończeniu instalacji spektrometru kosmonauci wymienili cztery zużyte panele elektryczne na nowe. Stare elementy zostały zapakowane w specjalny pakiet, który później Owczinin wyrzucił w przestrzeń kosmiczną za pomocą Europejskiego Ramienia Robotycznego, by w ten sposób powstałe śmieci spłonęły w ziemskiej atmosferze. Ramię, mające długość 11,3 metra, było sterowane przez Aleksandra Gorbunowa z wnętrza ISS.

Kosmonauci zebrali także próbki biologiczne i materiały eksponowane w przestrzeni kosmicznej w ramach eksperymentów. Próbki te mają pomóc naukowcom zrozumieć, jak różne materiały i organizmy reagują na ekstremalne warunki kosmiczne. Po powrocie na Ziemię, próbki zostaną poddane szczegółowym badaniom.

Grafika: NASA+

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama