Kodek AV1, nad którym pracowano od kilku lat zdaje się radzić sobie lepiej niż oczekiwano. Jak wynika z badań inżynierów m. in. Facebooka, nowy standard jest naprawdę szybki i wiele wskazuje na to, że już wkrótce skorzystamy z jego dobrodziejstw.
Uwielbiasz streaming wideo? Dzięki temu oglądanie filmów będzie przyjemniejsze
Nowa metoda kompresji (AV1) została oficjalnie wypuszczona na rynek 28 marca jako twór Alliance for Open Media - organizacji, w której uczestniczy kilka firm technologicznych. Prace nad AV1 rozpoczęły się już w 2015 roku, kiedy to Google, Cisko oraz Mozilla (wraz z Xiph.org) połączyły kilka projektów: Thora, Daala oraz VPX w ramach stworzenia nowoczesnego i co ważne wydajnego kodeka, który będzie dostępny dla każdego na rynku streamingu wideo. Dwa tygodnie temu, Alliance for Open Media ogłosiło powszechną dostępność AV1, który ma pozwolić na zmniejszenie rozmiaru pliku wideo do 30% w stosunku do obecnie wykorzystywanych metod.
Facebook sprawdził AV1 i... okazuje się, że działalność organizacji nie zamknęła się jedynie w pompowaniu balonika
Facebook postanowił sprawdzić AV1 w warunkach rzeczywistych. Jak wynika z tekstu umieszczonego w code.facebook.com - inżynierowie są pełni nadziei w stosunku do opracowanego standardu:
Our testing shows AV1 surpasses its stated goal of 30% better compression than VP9, and achieves gains of 50.3%, 46.2% and 34.0%, compared to x264 main profile, x264 high profile and libvpx-vp9, respectively. The new codec requires longer encoding times vs. current alternatives, however, due to increased complexity.
Jest więc nawet lepiej, niż zakładano. Pierwotne założenie, zmniejszenie rozmiaru materiału o 30% w stosunku do VP9 zostało osiągnięte. Mało tego, wydajnością bije na głowę obecnie wykorzystywane standardy. Testy zostały przeprowadzone na plikach wideo SD oraz HD - ma to związek z tym, iż na Facebooku są to najczęściej wykorzystywane formaty. Co ciekawe, badacze wskazują na fakt, iż wraz ze wzrostem jakości wideo, korzyści z użycia AV1 będą dalej rosły. Może się więc okazać, że treści UHD, 4K oraz 8K wykażą jeszcze większą wydajność AV1 względem innych kodeków.
Jedynym mankamentem AV1 jest to, że kompresja trwała nieco dłużej. O tym jednak wiedziano od samego początku, więc nie stanowiło to ogromnego zaskoczenia dla badaczy.
AV1 - zapamiętajcie ten standard. Już wkrótce będzie o nim bardzo głośno
Biorąc pod uwagę nieodpłatny model licencjonowania kodeka, można się spodziewać, że już wkrótce wiele serwisów streamingowych będzie korzystać z jego dobrodziejstw. Użycie tworu od Alliance for Open Media spowoduje, że platformy będą ponosić niższe koszty przechowywania materiałów wideo - to nic dziwnego, skoro pliki mają być zwyczajnie mniejsze. Również i ogół aktywności w serwisach nastawionych na streaming ma być zwyczajnie tańszy - w dobie cały czas rosnących potrzeb konsumentów sieci oraz rosnącej jakości materiałów, AV1 zdaje się być prawdziwą rewolucją, na której skorzystamy wszyscy.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu