Gry

Remote Play Togerher na Steamie już dostępne. W lokalne gry wieloosobowe zagramy także online!

Kamil Świtalski
Remote Play Togerher na Steamie już dostępne. W lokalne gry wieloosobowe zagramy także online!
7

Remote Play Together, funkcja pozwalająca cieszyć się lokalnymi grami wieloosobowymi na Steamie także przez internet, już dostępna!

Każdy fan gier wideo zna tę niezapisywaną zasadę, że w dobrej ekipie wszystko smakuje lepiej. Nawet te miernej jakości tytuły dzięki wspólnej zabawie z rodziną i przyjaciółmi zyskują na tyle dużo blasku, że trudno się od nich oderwać. W XXI wieku wszystko jest znacznie prostsze niż przed laty: choć tryb gorące krzesła z dobrym trunkiem i niekończącymi się rozmowami nie ma sobie równych, coraz więcej gier oferuje opcję zabawy online. A nawet jeśli takowej nie mają, to na Steamie... już mają! Wszystko dzięki Remote Play Together — nowej funkcji, która pozwala każdy tryb sieciowy tryb wieloosobowy uruchomić także online.

Remote Play Together: twoja ulubiona gra ma multiplayer tylko lokalnie? To już żaden problem!

Funkcja to idealna w swojej prostocie i... nie ukrywajmy. To nie jest tak, że wcześniej podobnych sztuczek nie było: ale wymagały one od graczy dodatkowych kombinacji, instalacji nowego oprogramowania itd. Teraz wszystko to staje się zespolone z ulubioną platformą większości PCtowych wyjadaczy: Steamem. Co więcej — działa ona nie tylko pomiędzy komputerami z Windowsem, Linuxem czy macOS na pokładzie. Jej twórcy poszli o krok dalej. Zadbali także o wsparcie dla smartfonów i tabletów z Androidem oraz iOS na pokładzie!

Natychmiastowo dziel się swoimi lokalnymi grami wieloosobowymi razem ze znajomymi za pośrednictwem internetu za darmo.
Używając Remote Play Together, tylko jeden gracz posiada grę i ją uruchamia, po czym maksymalnie czterech graczy – a z szybkim łączem nawet więcej – może dołączyć razem do zabawy.

Jak to działa w praktyce? Gracz który będzie gospodarzem musi po prostu zainstalować i odpalić grę, natomiast wszyscy zaproszeni gracze mogą po prostu do niego dołączyć. Na PC — za pomocą Steam Remote Play, na mobile zaś posłużą do tego aplikacje Steam Chat oraz Steam Link. Jedynym wymogiem jest podłączenie do internetu, no i — oczywiście — posiadanie gry, do której chcemy zaprosić ekipę.

Brzmi to naprawdę fajnie i intrygująco — ale, niestety, sam nie miałem jeszcze szansy przetestować tego rozwiązania. Z góry jednak zakładam, że nie będzie ono sprawdzało się w każdej możliwej sytuacji: wyobrażam sobie, że będzie ono dość kłopotliwe w żywych grach akcji. I mam tu na myśli nie tylko kwestię opóźnienia, ale także sterowania. I mam tu na myśli głównie kwestię mobilną — chociaż w czasach kiedy nawet podłączenie pada do iPhone'a i iPada nie stanowi większego problemu, może delikatnie przesadzam.

Na promocyjnym streamie prezentującym jak to działa — wszystko działa perfekcyjnie, ale to chyba nikogo nie dziwi. Dla graczy wyzwaniem nie jest nawet wspólna zabawa w grze tak wymagającej refleksu i idealnych czasówek, jaką niewątpliwie jest Cuphead. Aż dziw bierze że tyle kazano nam czekać na implementację Remote Play Together, ale lepiej późno, niż wcale. A na zachętę — trwa właśnie solidna przecena gier wieloosobowych!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu