Moje przemyślenia

Relacja z premiery Surface, nowego tabletu Microsoftu

Marcin Kamiński
38

Po premierze Windows 8, nowego systemu operacyjnego, który ma całkowicie odmienić wizerunek "okienek", przyszedł czas na premierę wyczekiwanego tabletu Microsoft Surface. Czy będzie on w stanie poważnie zagrozić iPadowi marki Apple, którego nowe generacje i mniejszą odmianę zaprezentowano także w ty...

Po premierze Windows 8, nowego systemu operacyjnego, który ma całkowicie odmienić wizerunek "okienek", przyszedł czas na premierę wyczekiwanego tabletu Microsoft Surface. Czy będzie on w stanie poważnie zagrozić iPadowi marki Apple, którego nowe generacje i mniejszą odmianę zaprezentowano także w tym tygodniu? Oto szczegóły.

Tuż po oficjalnej premierze ósmej wersji systemu operacyjnego Windows, firma Microsoft zdecydowała się od razu na zaprezentowanie tabletu Surface, który konkurować będzie z iPadem 4 i iPadem Mini w gorącym okresie świątecznym.

Urządzenie wyposażono w procesor Nvidia Tegra 3 T30 1,4 GHz i ekran o przekątnej 10.6 cala oferujący rozdzielczość 1366 x 768, a także 2 GB pamięci RAM.

Jak przekonuje sam Microsoft podczas prezentacji, Surface to połączenie najlepszych cech tabletu i komputera. Dlaczego? Ekran dotykowy pozwala operować tak jak na zwykłym tablecie, jednak zaprojektowana od nowa klawiatura znacznie ułatwia wprowadzanie tekstu, zapewniając wygodę przenośnego komputera.

Postarano się o proste, wręcz intuicyjne połączenie obu elementów - jest ono również mocne, co udowodniono podnosząc tablet trzymając za samą klawiaturę. Pogodnym osobom przypadnie z pewnością do gustu szeroka gama kolorystyczna klawiatur do wyboru. Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest wykorzystanie klawiatury również jako pokrowca na tablet - wystarczy ją odwrócić i przyłożyć do ekranu, aby ten samoczynnie zgasł.

Tablet Microsoft Surface wyposażono w dwie kamery. Obiektyw umieszczony z przodu został tak skierowany, aby optymalnie wychwycał naszą twarz podczas wideo rozmów. Z kolei kamery z tyłu obudowy posiada obiektyw szerokokątny, pozwalający na uchwycenie większego obszaru w jednym kadrze. Nagrywanie filmów odbywa się automatcyznie po dotknięciu ekranu palcem.

Kupując tablet Microsoft Surface otrzymujemy w zestawie wszystkie aplikacje wchodzące w skład pakietu Office. Jest to bardzo cenny bonus, bowiem umożliwi to nie tylko otwieranie dokumentów z Worda, Excela czy Power Pointa na tablecie, ale także edytowanie i tworzenie nowych. Z użyciem klawiatury nawet długie teksty w Wordzie nie powinny stanowić problemu - wiemy, że napisanie wypracowania na ekranie dotykowym byłoby problemem.

Czas pracy na baterii wynosić ma 8 godzin, czas czuwania to 7 do 15 dni.

Znamy także ceny tabletu Surface. Najtańsza wersja, wyposażona w 32 GB pamięci, kosztować będzie 499 dolarów, czyli ok. 1600 zł. To mniej więcej tyle, od ile zaczynają się ceny iPada Mini. Zakup możliwy jest już od teraz w Stanach Zjednoczonych, sprzedaż w Europie ruszy w nadchodzącym tygodniu. Mowa o wersji z Windows RT, na którym nie będzie możliwości uruchomienia dotychczas posiadanych aplikacji - aby było to możliwe, należy poczekać na wersję Pro, mającą trafić do sprzedaży nieco później.

Premiera Surface była dosyć krótka i zwięzła, a podczas niej zaprezentowano to, co w większości wiedzieliśmy już od dni lub tygodni. Oficjalnie nadszedł jednak czas wojny pomiędzy Surface wyposażonym w nowy system operacyjny Windows 8, a iPadem Mini. Cena obydwu tabletów jest bardzo zbliżona, od preferencji użytkowników będzie zależał wybór. Który tablet wolelibyście znaleźć pod choinką?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu