Felietony

Nowe modele BlackBerry Z10 i Q10 zaprezentowane wraz oficjalną premierą BB10!

Konrad Kozłowski
Nowe modele BlackBerry Z10 i Q10 zaprezentowane wraz oficjalną premierą BB10!
31

Najważniejszy dzień dla projektu "BB10" właśnie nadszedł. O godzinie 16:00 polskiego czasu rozpocznie się konferencja podczas której oficjalnie zaprezentowane zostaną pierwsze urządzenia z systemem BlackBerry 10. Co ciekawe sklep z aplikacjami oraz innymi mediami dostępnymi na tę platformę jest już...

Najważniejszy dzień dla projektu "BB10" właśnie nadszedł. O godzinie 16:00 polskiego czasu rozpocznie się konferencja podczas której oficjalnie zaprezentowane zostaną pierwsze urządzenia z systemem BlackBerry 10. Co ciekawe sklep z aplikacjami oraz innymi mediami dostępnymi na tę platformę jest już otwarty od rana, co tylko świadczy o ogromnej determinacji kanadyjskiego producenta. Zapraszamy na śledzenie tego wydarzenia razem z Antyweb!

Na sam początek zaprezentowane zostały wypowiedzi deweloperów z całego świata, którzy byli pod wielkim wrażeniem możliwości BB10. Mowa była oczywiście o wspólnym hubie dla wszystkich naszych powiadomień i wiadomości z sieci społecznościowych oraz kont e-mailowych, funkcjach fotograficznych oraz łatwości tworzenia aplikacji na platformę BB10. Część główna wydarzenia dopiero przed nami.

Na scenie pojawił się CEO Research In Motion - Thorsten Heins. Niemalże dokładnie rok temu przejął on fotel CEO i jest niezmiernie szczęśliwy, że po roku pracy udało się doprowadzić do tego dnia - dnia premiery zupełnie nowej platformy BB10. Thorsten podziękował za zaangażowanie wszystkim współpracownikom, jak również deweloperom którzy w dniu premiery uczynili BB10 systemem z największą ilością aplikacji na starcie.

Użytkownicy smartfonów to osoby pragnące szybko przełączać się pomiędzy aplikacjami bez potrzeby dosłownego "przeskakiwania" pomiędzy nimi i ciągłego wciskania przycisku wstecz. Właśnie z taką myślą został stworzony system BB10, a zrobiono to w oparciu 20-letnie doświadczenie firmy. Dwa lata temu RIM musiał podjąć bardzo ważną decyzję - zaadaptować istniejącą już platformę lub stworzyć nową zupełnie od podstaw. Dziś zobaczymy efekty wyboru drugiej opcji z takimi funkcjami w akcji jak Peek, BB Hub i BB Flow.

Od dzisiaj marka BlackBerry zastępuje RIM! "Jedna marka, jedna firma dookoła globu".

To pracownicy odliczali do premiery BlackBerry 10. A urządzenia są już znane: BlackBerry Z10 i BlackBerry Q10.

BlackBerry Z10


http://youtu.be/BDtxZr5TS7E

BlackBerry Q10


http://youtu.be/hYKFpEOSyUQ

Oczywiście ich "bronią" będzie system BB10 i jego funkcje jak BB Peek, który pozwala na dostęp do naszych powiadomień i wiadomości z każdego miejsca w systemie. Wystarczy wykonać odpowiedni gest i od razu znajdujemy się w BB Hub, który skupia wszystkie te wiadomości. BBFlow pozwala na błyskawiczne przełączanie się pomiędzy aplikacjami.

Przeglądanie wszystkich informacji i statusów z portali Facebook, Twitter, LinkedIn i BBM jest możliwe w jednym miejscu.

 

Smartfony BlackBerry znane były z fantastycznych klawiatur fizycznych, dlatego zaprojektowanie i stworzenie wirtualnej było nie lada wyzwaniem. Dlatego klawiatura w BB10 nadal ma kolor czarny z białymi, dobrze widocznymi znakami, ale także ekskluzywnymi funkcjami jak przewidywanie tekstu i możliwość pisania pełnych słów za pomocą jednego gestu. Przełączanie się pomiędzy różnymi zestawami znaków jest również niesamowicie ułatwione - wystarczy wykonać gest w górę gdziekolwiek na klawiaturze.

Nowościami w BlackBerry Messenger są opcje wideorozmów oraz współdzielenia ekranu.

Zaprezentowana została zupełnie nowa aplikacja Remember, w której zapisywać możemy dosłownie każdą treść - strony www czy pliki.

Nie mogło zabraknąć podsumowania funkcji fotograficznych BB10, jak opcja dostosowywania wybranych elementów zdjęcia. BB10 wyposażony będzie także w aplikację Story Maker, która pozwala na utworzenie filmu zawierającego inne nagrania i zdjęcia w ciągu kilku chwil. Photo Editor zaś umożliwi edycję zdjęcia zaraz po jego zrobieniu.

Aplikacje, czyli to co napędza dzisiejsze systemy mobilne: Skype, Kindle, Angry Birds dostępne są już dzisiaj dla BB10!

Dostępność

Nowe smartfony od BB dostępne będą już pod koniec lutego w Polsce wśród naszych operatorów. Na rynku brytyjskim model Z10 dostępny będzie od jutra, zaś w Stanach od 10 lutego!

Alicia Keys została twarzą BlackBerry 10, pełnić będzie funkcję Global Creative Director.

Podsumowanie

To bez wątpienia bardzo ważny moment dla BlackBerry - zupełnie nowa platforma, zupełnie nowe smartfony - czy to oznaczać będzie zupełnie inną przygodę z rynkiem? BlackBerry jest cholernie zdeterminowane by zaprezentowane dziś nowości stały się sukcesem, co potwierdzają terminy dostępności telefonów i nadchodząca kampania reklamowa. Moją opinię na temat samego systemu miałem już okazję wyrazić na Antyweb i po prostu nie mogę się doczekać, aż któryś z modeli trafi do moich rąk.

Relacja na podstawie transmisji dostępnej tutaj.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

RIMBlackBerry 10BB10