Moje przemyślenia

Relacja z oficjalnego debiutu Windows Phone 8

KK
Konrad Kozłowski
28

Maraton w wykonaniu Microsoftu trwa  - dzisiaj, 29 października, zgodnie z planem oficjalnie debiutuje system Windows Phone 8 od Microsoftu. Ma to być już na tyle dojrzały system, że będzie w stanie nawiązać walkę z liderami: iOS-em i Androidem. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z Antywe...

Maraton w wykonaniu Microsoftu trwa  - dzisiaj, 29 października, zgodnie z planem oficjalnie debiutuje system Windows Phone 8 od Microsoftu. Ma to być już na tyle dojrzały system, że będzie w stanie nawiązać walkę z liderami: iOS-em i Androidem. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z Antyweb!

Niezwykle ważnymi informacjami są liczby - 120 tysięcy aplikacji w sklepie Windows Phone Store, który dostępny jest już w 191 krajach, a sam system pracuje już w 50 językach. Microsoft jest także niezwykle dumny z urządzeń, które przygotowały inny firmy z nim we współpracy.

Windows Phone 8 to zupełnie nowe podejście do systemu mobilnego - Android jest kopią iOS-a, który od wielu lat się nie zmieniał. Zaletami WP8 są przede wszystkim "żywe kafelki"/, czyli "live tiles". Dzięki nim personalizacja systemu jest o wiele łatwiejsza - kafelki dostarczają nam informacje bez otwierania aplikacji, więc Windows Phone 8 "nie jest dla wszystkich. Windows Phone jest dla każdej indywidualnej osoby. Dla fana muzyki czy filmów, smakosza, stylisty itd.".

Windows Phone 8 to także zupełnie nowe aplikacje - Facebook, który powstał we współpracy z portalem, zupełnie nowy Twitter, a także Skype - który w nowej odsłonie będzie umożliwiał pozostawienie aplikacji otwartej w tle. Nowością jest aplikacja Pandora, która będzie dostępna na początku 2013 i tylko w wersji dla Windows Phone pozwoli na odsłuchiwanie radia w darmowej wersji bez reklam.

Data Sense - czyli wbudowana w sam system opcja zarządzania transferem danych za pomocą sieci komórkowej. Dzięki niej przesyłane dane są kompresowane, a kiedy nasz pakiet będzie zbliżał się do końca telefon dostosuje aktywność internetową urządzenia, by ten limit nie został przekroczony.

Kid's Corner to opcja, za którą będą przepadać rodzice. Powtarzająca się często sytuacja, gdy dzieci chcą pobawić się telefonami rodziców to moment, w którym rodzą się obawy, że przypadkowo zadzwonią do kogoś, wyślą SMS-a lub e-maila, lub co gorsza pozmieniają ustawienia, o których rodzice nie mieli pojęcia. Wtedy uruchomiony zostaje Kids Corner - miejsce, gdzie dostępne są tylko wybrane aplikacje (najczęściej gry). Dostęp do tego miejsca jest bardzo ułatwiony, a co ważne jest on opcjonalny.

Jako jedna z takich mam, na scenie zagościła Jessica Alba. Jej poprzednim smartfonem był iPhone i jak sama przyznała, by zaniepokojona przeniesieniem swoich playlist z iTunes - po zainstalowaniu odpowiedniego oprogramowania na komputerze Mac i PC, import kolekcji muzycznej, wraz z playlistami ogranicza się do kilku kliknięć.

Hub "People" nieco ewoluował i został wyposażony w ciekawą nowość - opcję "Rooms", co powinniśmy zrozumieć jako grupy - rodzina, znajomi, praca - takie kręgi możemy przeglądać, bez potrzeby przewijania pełnej listy aktywności wszystkich osób z kontaktów.

Bardzo ważnym elementem systemu jest integracja z innymi usługami i produktami Microsoftu - najnowszym Windows 8 czy dyskiem internetowym SkyDrive. Synchronizowane będą nasze notatki, dokumenty, zdjęcia przez co dostęp do nich jest możliwy z naszych innych urządzeń. "W odróżnieniu od iCloud, możesz przetrzymywać swoje zdjęcia w chmurze tak długo jak chcesz - do dyspozycji masz aż 7 gigabajtów".

Omówiona została także usługa Xbox Music, która niestety jest niedostępna w naszym kraju. Gościem specjalnym wydarzenia jest CEO Microsoftu - Steve Ballmer. Celem Micrsoftu było stworzenie platformy, która umożliwi maksymalne spersonalizowanie systemu - dostosowanie aplikacji dostępnych na głównym ekranie, ich wielkości. Kluczem do sukcesu mają być wspólne cechy systemów Windows 8 i Windows Phone 8 - synchronizacja, back-up.

"Zabójczy hardware" - czyli przygotowane przez Nokię, Samsunga czy HTC telefony czerpią co najlepsze z Windows Phone, lecz każda z firm "dorzuciła" coś od siebie, dla przykładu Nokia i aparat PureView. Na europejskim rynku telefony będą dostępne już od nadchodzącego weekendu, pozostałe rynki (w tym amerykański) już w listopadzie.

Zdaniem Ballmera to dopiero początek ekosystemu Micrsofotu - Windows 8 i WP8, a uniknięcie reklam telewizyjnych czy w czasopismach będzie niemożliwe. "Nasi partnerzy: producenci, konsumenci, deweloperzy - wszyscy w to wchodzą. Microsoft również w to wchodzi."

"Wynaleźliśmy telefon na nowo, dla ciebie". Wydarzenie się już skończyło, obecnym na sali osobom zostały rozdane telefony z Windows Phone. To zupełnie nowy rozdział dla mobilnego Microsoftu, czy udany? Dowiemy się już niedługo.

A my już znamy polskie ceny nowych Lumii - model 920 kosztuje 2699 złotych, a 820 2149 złotych. HTC również odkryło karty - HTC 8X kosztuje 2299 złotych, a HTC 8S tylko 1299 złotych.

Część grafik: Cnet.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

MicrosoftWindows Phone 8wp8