Startups

Rekomend.me - polecasz i zarabiasz. Polski projekt, który zapowiada się ciekawie

Kamil Mizera
Rekomend.me - polecasz i zarabiasz. Polski projekt, który zapowiada się ciekawie
21

Do stwierdzenia, że obecnie rynek pracy nie należy do najbardziej chłonnych myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać. O nową pracę w czasie kryzysu trudno, ofert jest mało a liczba bezrobotnych rośnie. Ale medal ten ma dwie strony – trudność ze znalezieniem pracowników mają również firmy, zwłaszcza,...

Do stwierdzenia, że obecnie rynek pracy nie należy do najbardziej chłonnych myślę, że nie trzeba nikogo przekonywać. O nową pracę w czasie kryzysu trudno, ofert jest mało a liczba bezrobotnych rośnie. Ale medal ten ma dwie strony – trudność ze znalezieniem pracowników mają również firmy, zwłaszcza, jeżeli poszukują specjalistów, których zawsze na rynku jest deficyt. Dla jednych i drugich powstał właśnie serwis, któremu warto się przyjrzeć.

Rekomend.me to ciekawa propozycja zarówno dla osób, które szukają pracy, jak i dla pracodawców, którzy szukają pracowników. Twórcy serwisu zdecydowali się na wprowadzenie modelu referencyjnego. Jak to działa? Firmy, które poszukują ludzi na nieobsadzone stanowiska zgłaszają swoje oferty do Rekomend.me i wyznaczają nagrodę. Po drugiej stronie są osoby poszukujące pracy, które albo same mogą aplikować na dane stanowiska, albo polecić znane im osoby. Jeżeli w wyniku takiego polecenia firma zatrudni daną osobę, polecający dostaje nagrodę pieniężną. W tym momencie najniższa nagroda to 900 złotych, najwyższa 1000 – całkiem nieźle.

Aby polecić daną osobę musimy wpisać jej imię i nazwisko oraz maila lub wyszukać ją na liście swoich znajomych na Facebooku. Oczywiście musimy mieć zgodę polecanej osoby na wykorzystanie jej danych, ale weryfikacja tego działać musi z założenia post factum. Polecona osoba dostanie maila od Rekomend.me i jeżeli zdecyduje się na daną ofertę, to uzupełnia odpowiedni formularz, a  informacja o tym trafia do pracodawcy, a jej zostaje już tylko dopełnić formalności związanych ze startowaniem na dane stanowisko (CV i tym podobne). Kontakt między firmą a potencjalnym pracownikiem odbywa się już standardowo – bez pośrednictwa serwisu.

Wykorzystanie systemu poleceń w Rekomend.me to ciekawe rozwiązanie. W ten sposób baza potencjalnych pracowników zwiększa się dzięki aktywności samych użytkowników, którzy poszerzają ją w nadziei na zdobycie nagrody. Teoretycznie każdy może na tym zyskać. Pracodawca nowego pracownika, dana osoba zaś albo pracę, albo, jeżeli nie ma szans na daną pracę, nagrodę pieniężną za trafne polecenie.

Wydaje mi się, że przy tak zbudowanym serwisie katalog potencjalnych firm będzie dość mocno ukierunkowany. Raczej niewielu pracodawców gotowych jest płacić nagrody za znalezienie pracownika, więc będą to raczej firmy, którym naprawdę brak specjalistów z branż, w których ich liczba jest ograniczona. Na razie w bazie Rekomend.me są głównie korporacje i podejrzewam, że właśnie one będą głównymi klientami serwisu. Co nie znaczy, że tylko one.

Na podsumowanie dodam tylko, że serwis, mimo, że jeszcze w wersji beta, prezentuje się dobrze. Nawigacja jest intuicyjna a przekaz czytelny. Nie uniknięto jednak pewnych niedoróbek, w postaci chociażby regulaminu w języku polskim mimo anglojęzycznej wersji językowej, czy kwot nagród podanych w złotówkach na tejże wersji. Ale jest to kosmetyka. Ciężko mi powiedzieć czy serwis ten odniesie spektakularny sukces na miarę Pracuj.pl , ale też nie jest to ten sam model. Wydaje mi się, że będzie on trafiał do dość wyspecjalizowanych grup firm i pracowników w branżach, gdzie zatrudnienie specjalisty warte jest wydania dodatkowych pieniędzy. Jestem bardzo ciekaw, jak rozwijać się będzie ten projekt.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

pracaStartup