Laptop

Regeneracja baterii do laptopa - oto wszystko, co musisz wiedzieć

Krzysztof Rojek
Regeneracja baterii do laptopa - oto wszystko, co musisz wiedzieć
31

Baterie w laptopach, ze względu na intensywne użycie mogą z czasem tracić swoje właściwości. Nie zawsze trzeba jednak kupować zamienniki od producenta. Często równie dobrym i tańszym rozwiązaniem jest oddanie ogniwa do regeneracji.

Kupując nowy bądź używany laptop, zwracamy uwagę na kilka kluczowych komponentów. Oczywiście, jednymi z najważniejszych jest procesor, ilość pamięci RAM i jakość matrycy. Tutaj też często zwraca się uwagę na to jak przyjemnie pisze się na klawiaturze, czy laptop jest poręczny i z jakich materiałów wykonana jest obudowa. W tym miejscu, szczególnie przy zakupie używanego modelu, warto zwrócić uwagę na ogniwo i to, ile czasu pracy na jednym ładowaniu zapewnia. Jeżeli bowiem bateria będzie bardzo słaba, nasz komfort używania komputera będzie niezbyt duży. Nie oznacza to jednak, że od razu musimy ją wymieniać na nową. Być może wystarczy ją zregenerować.

Kiedy trzeba zregenerować baterię w laptopie

Regeneracja baterii w laptopie to kwestia bardzo subiektywna, zależąca od tego, w jaki sposób używamy maszyny. Jeżeli jest ona non stop podpięta pod ładowanie, być może długie życie z dala od gniazdka nie jest dla nas niezbędne. Samo zużycie baterii mocno zależy oczywiście od przebytych cykli ładowania, ale też od jej jakości i tego, z jak dobrych komponentów jest złożona. Może zdarzyć się, że ogniwa w nowym laptopie bardzo szybko przestaną trzymać ładunek, podczas gdy te z używanego wciąż będą działać sprawnie. Nie ma więc złotej zasady, kiedy dana bateria wymaga regeneracji. Wszystko zależy od tego, jak się sprawuje, jeżeli chodzi o podtrzymywanie laptopa „przy życiu”.

Objawy, które sugerują, że bateria w laptopie wymaga regeneracji

Przede wszystkim, podstawowym objawem tego, że bateria może wymagać naszej uwagi jest to, co najbardziej oczywiste, czyli skrócenie się czasu pracy, co w bateriach Li-Ion (litowo-jonowych) może nastąpić dosyć szybko. Wskazaniem do tego, że baterie należałoby zregenerować jest też każda nieprawidłowość, którą zauważymy – problemy z ładowaniem, utrzymaniem ładunku czy dziwne zachowania ogniwa.

Regeneracja baterii do laptopa domowymi sposobami

Domowa regeneracja ogniw, choć jak najbardziej możliwa, nie jest procesem prostym dla kogoś, kto tym tematem się nigdy nie zajmował. Wymaga to bowiem znajomości wielu zagadnień dotyczących obchodzenia się z bateriami, w tym – sprawdzania jakości posiadanych ogniw, znajdowaniem uszkodzonego modułu a także umiejętności dopasowania nowego do ogniwa do już posiadanych. I o ile w sieci istnieje wiele poradników, jak to zrobić, to jeżeli ktoś ma do naprawy tylko jednego laptopa i nigdy wcześniej nie zajmował się tematem elektroniki, samodzielna regeneracja może być ryzykowna. Trzeba bowiem pamiętać, że baterie to nic innego jak koktajle chemiczne i nieodpowiednio potraktowane mogą się zapalić, bądź nawet wybuchnąć. Wystarczy bowiem zamiast zgrzewarką potraktować ogniwa lutownicą i w ten sposób przegrzać baterię. Wymagana jest też umiejętność kalibracji sterownika, co jest zadaniem dosyć trudnym dla nowicjuszy. Dlatego, choć jak najbardziej regeneracja baterii w domu jest możliwa, dużo bardziej zaleca się skorzystać w tym celu z usług profesjonalistów.

Ile kosztuje profesjonalna regeneracja baterii do laptopa

Jeżeli myślimy nad tym, czy kupić nową baterię czy też regenerować starsze ogniwa, to ta druga opcja praktycznie zawsze wyjdzie nas taniej. Nowe ogniwa kosztują (oczywiście w zależności od modelu) od 150 do 250 zł, podczas gdy koszt regeneracji rzadko przekracza 100 zł. Wszystko oczywiście zależy od tego, jaki model laptopa mamy i jak dużo pracy trzeba włożyć w proces regeneracji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu