Świat

Reddit zostanie wyłączony w ramach protestu przeciwko SOPA, już 18 stycznia [demo końca Internetu]

Wojciech Usarzewicz
Reddit zostanie wyłączony w ramach protestu przeciwko SOPA, już 18 stycznia [demo końca Internetu]
10

Podczas gdy niektórzy z gigantów Internetu dopiero planują wstrzymać swoje usługi w ramach protestu przeciwko ustawie SOPA, Reddit przekroczył etap planowania i szykuje się do wcielenia swych planów w życie. 18 stycznia serwis zostanie wyłączony na 12 godzin w ramach protestu przeciwko nieprzyjemnej...

Podczas gdy niektórzy z gigantów Internetu dopiero planują wstrzymać swoje usługi w ramach protestu przeciwko ustawie SOPA, Reddit przekroczył etap planowania i szykuje się do wcielenia swych planów w życie. 18 stycznia serwis zostanie wyłączony na 12 godzin w ramach protestu przeciwko nieprzyjemnej ustawie. I choć nie jest to część kluczowej infrastruktury Internetu, to jednak Reddit jest serwisem pokaźnych rozmiarów i może swoją akcją trochę namieszać.

A przynajmniej zwiększyć świadomość Internautów na temat zagrożeń płynących z ustawy SOPA, która może posłużyć do cenzury Internetu. Reddit w grudniu przekroczył barierę ponad 2 miliardów odsłon na miesiąc, z ilością 34 milionów unikalnych odwiedzających. Przed Reddit nie przepływają gigantyczne pieniądze jak w przypadku PayPala, serwis nie służy też jako centrum sieci niczym Google, ale z takimi statystykami stanowi pokaźny kawałek Internetu. I to właśnie przez fakt swojego zasięgu może namieszać w świadomości tych, którzy jeszcze ustawą SOPA się nie zainteresowali.

18 stycznia amerykański komitet rządowy będzie wysłuchiwał opinii ekspertów od bezpieczeństwa i przedsiębiorców w sprawie planowanej ustawy i choć Reddit ma być ogólnie niedostępny w tym dniu, to nie chcą wyłączyć się na dobre - a raczej chcą za pomocą prostej strony skierować oczy wszystkich odwiedzających na pracę komisji, w ten sposób edukując Internautów na temat zagrożeń płynących z SOPA, wrzucając na stronę główną nie tylko livestream z przesłuchań, ale także linki do odpowiednich informacji na temat SOPA.

Dla strony o takich rozmiarach, utrzymującej się z reklam, 12 godzin przerwy może być dotkliwa pod względem finansowym, a jednak Reddit się tym nie zraża. I dobrze, bowiem to, co zrobi Reddit, może być preludium do działań większych serwisów, które zapowiedziały możliwość zawieszenia swoich usług na jeden dzień, dosłownie doprowadzając do paraliżu sieci. “Eksperyment” Reddita może pokazać na mniejszą skalę to, co może czekać wszystkich użytkowników sieci już wkrótce.

Czy coś się zmieni po akcji Reddita? Jak zwykle, zdania będą podzielone - część ludzi się obrazi i zrezygnuje z korzystania z serwisu, inni akcję będą popierać, a jeszcze inni po prostu uświadomią sobie, czym grozi cenzura Internetu. Akcję osobiście popieram, nie jestem zwolennikiem SOPA i liczę na to, że przyniesie pozytywne rezultaty, choćby we wzroście ludzkiej świadomości.

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

cenzuraSOPAReddit