Felietony

Kolejny dzień targów CES 2012, czyli nietypowe dyski i routery

Michał Majchrzycki
Kolejny dzień targów CES 2012, czyli nietypowe dyski i routery
10

Za nami kolejny dzień targów CES 2012 w Las Vegas. Swoje wystąpienia mieli zarówno wielcy (np. Microsoft i Nokia), jak i mniejsi wystawcy. Z masy zaprezentowanych produktów warto wyłowić kilka, które na pewno wzbudzą zainteresowanie, a i zapewne będą się nieźle sprzedawać w rozpoczynającym się roku....

Za nami kolejny dzień targów CES 2012 w Las Vegas. Swoje wystąpienia mieli zarówno wielcy (np. Microsoft i Nokia), jak i mniejsi wystawcy. Z masy zaprezentowanych produktów warto wyłowić kilka, które na pewno wzbudzą zainteresowanie, a i zapewne będą się nieźle sprzedawać w rozpoczynającym się roku.

Z najnowszych prezentacji proponujemy dzisiaj przyjrzeć się dwóm gałęziom produktów. Pierwsza to dyski SSD Verbatim, w których wprowadzono sporo zmian, druga natomiast - moim zdaniem bardzo ciekawy produkt firmy Netgear. To połączenie routera z urządzeniem pozwalającym na podłączanie dysków zewnętrznych do sieci. Zacznijmy od początku.

Verbatim podczas CES 2012 pokazywać będzie nowe dyski SATA II i SATA III. Pojawią się one wraz z oprogramowaniem NTI Echo, które umożliwia kopiowanie całego dysku twardego, w tym - uwaga - systemu operacyjnego. Jest to możliwe bez konieczności reinstalacji dysków. Taka funkcja przyda się szczególnie osobom, którym zależy na pełnym zabezpieczeniu swoich danych i ustawień.

Kolejne nowości to możliwość zmiany aktualnie używanego dysku wewnętrznego na zewnętrzny. Ponadto nowe dyski mają cechować się bardzo cichą pracą. SATA II dostępne będą w wersjach 64 GB, 128 GB oraz 256 GB. Prędkość odczytywania to 270 MB, zaś zapisu - do 225 MB na sekundę. SATA III wyposażone będą w kontroler Sandforce 2281, zaś ich pojemność to 120 GB, 240 GB i 480 GB.

Przejdźmy do kolejnego ciekawego urządzenia, które zwraca swoją uwagę wśród produktów zaprezentowanych podczas CES 2012. To Netgear WNDR4700 Media Storage Router. Warto przyjrzeć się bliżej temu rozwiązaniu, jako że jest ono nie tylko niestandardowym, ale również ciekawym pomysłem.

Czym jest WNDR4700? To router N900 WiFi połączony z dyskiem zewnętrznym umożliwiającym przechowywanie mediów czy tworzenie kopii zapasowych plików. Zdaniem producenta może być idealnym rozwiązaniem dla użytkowników tabletów czy smartfonów (ale także zwykłych komputerów), którym zależy na szybkim dostępie do danych.

Moim zdaniem urządzenie może przypaść do gustu zwłaszcza osobom korzystającym z urządzeń przenośnych. Zamiast biedzić się przenoszeniem filmów na iPada, możemy szybko i w prosty sposób uzyskać dostęp do biblioteki. WNDR4700 oferuje ponadto takie funkcje jak ReadyShare Vault, ReadyShare Cloud, ReadyShare Printer, czy Netgear Genie. Miłośników nadgryzionego jabłka ucieszy kompatybilność z Time Machine.

Pamięć urządzenia to 2 TB, cena zaś wyniesie najprawdopodobniej 299 dolarów. Obudowa wygląda dość dziwacznie, ale pewnie znajdą się osoby, którym przypadnie do gustu. Premiera WNDR4700 nie jest jeszcze znana.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

CESCES 2012Netgearrouter