Recenzja

Mam tylko jedno "ale". Recenzja myszy Microsoft Surface Arc Mouse - recenzja.

Konrad Kozłowski
Mam tylko jedno "ale". Recenzja myszy Microsoft Surface Arc Mouse - recenzja.
8

Surface Arc Mouse to jedna z najnowszych myszy Microsoftu. Wygląda nietuzinkowo, jest niezwykle smukła i posiada panel dotykowy. Włącza się ją poprzez... wygięcie konstrunkcji. Czy jest warta swojej ceny?

Z czego słynie Microsoft? W pierwszej kolejności większość zwykłych użytkowników wymieni system Windows i pakiet Office. Część osób może wskazać konsolę Xbox i urządzenia z linii Surface. Akcesoria Microsoftu nie są pierwszorzędnymi produktami, ale od lat odgrywają sporą rolę w biznesie firmy. Korzystając z rosnącej popularności wspomnianych komputerów Surface, Microsoft prezentuje zupełnie nowe akcesoria z tej samej linii lub odświeża wcześniejsze produkty, czasem nadając im tylko nową nazwę. Microsoft Surface Arc Mouse to efekt wszystkich tych zabiegów.

Microsoft Surface Arc Mouse

Pierwszy model myszy Arc od Microsoftu pokazano aż 9 lat temu. Od tamtej pory doczekaliśmy się kilku wcieleń oryginalnego pomysłu, który zakłada łukowy kształt myszy mający nadać jej nie tylko świetny wygląd, ale lekkość, precyzję i wygodną obsługę. Oprócz tego, obecna generacja myszy ma niewiele wspólnego z pierwszą wersją, co widać na pierwszy rzut oka. Zniknęła nie tylko rolka przewijania, ale i przyciski - przynajmniej wizualnie. Wciąż łączy się z komputerem za pomocą Bluetooth. Surface Arc Mouse zachwyca wyglądem, dostępna jest w kilku wersjach kolorystycznych i bardzo dobrze prezentuje się obok Surface Laptopa. Ale jak sprawdza się w codziennej pracy?

Swoje pierwsze wrażenia z myszą Surface Arc Mouse spisałem niedługo po tym, jak do mnie trafiła. Wtedy również rozwodziłem się nad jej wyglądem, ale po kilku tygodniach warto skupić się przede wszystkim na przydatności wykorzystanych rozwiązań i zwykłego komfortu użytkowania, który będzie kluczowym czynnikiem podczas zakupu. W tym miejscu muszę zaznaczyć, jak bardzo rozdarty jestem, gdy przychodzi mi napisać o Surface Arc Mouse w akcji.

Z jednej strony niesamowicie doceniam niską masę myszy i dotykowy panel, ale z drugiej strony przystosowanie się do tej nietypowej konstrukcji wymaga czasu i odnoszę wrażenie, jakby mi się to nie do końca udało. Mam niewielkie dłonie i gdy oprę nadgarstek o blat stołu stabilnie trzymając mysz, pozostaje mi naprawdę niewielka dostępna powierzchnia, którą mogą wykorzystać do przewijania zawartości ekranu za pomocą gestu. To sprawiło, że byłem zmuszony do zwiększenia liczby przewijanych wierszy godząc się z częściową utratą dokładności. Powtórzę więc to, co napisało wiele innych osób - gdyby mysz mogła działać w trybie poziomym (uruchamia się po wygięciu w łuk), to byłbym z tego faktu bardzo zadowolony.

Kup Microsoft Surface Arc Mouse teraz. Kliknij!

Surface Arc Mouse lubi o sobie przypominać

Obiektywnie patrząc na całą tę sytuację muszę jednak wziąć pod uwagę fakt, iż rozmiar dłoni innych użytkowników różni się od mojego i opisywany powyżej problem nie będzie dotyczył sporej części z nich. Czy w takim razie natkną się na inne problemy? Ponownie natrafiamy na kwestię indywidualną, ale opinie będą podzielone tylko na dwa obozy - zwolenników cichych myszek oraz tych, którym głośniejsze odgłosy kliknięcia nie będą robić żadnej różnicy. O ile w niektórych warunkach nie ma to dla mnie żadnego znaczenia (np. w domu), o tyle w kawiarni, na konferencji czy w innym podobnym miejscu, wolałbym nie zwracać na siebie uwagi licznymi kliknięciami myszki, a przecież niektóre czynności wymagają zastąpienia gładzika myszką.

Niewielu użytkowników zdaje sobie sprawę z istnienia aplikacji Microsoft Mouse and Keyboard Center, a jest ona nieodłącznym elementem takich akcesoriów firmy z Redmond. Sprawdziła się fantastycznie w przypadku Sculpt Comfort Mouse, z której korzystam na co dzień, a przy Surface Arc Mouse również może odegrać sporą rolę. To właśnie w aplikacji możemy zdecydować o funkcji każdego z przycisków i gestów, poziomie czułości panelu dotykowego i aktywacji płynnego przewijania.

Czy warto kupić Surface Arc Mouse?

Cena myszy Microsoft Surface Arc Mouse to 349 złotych. Być może przy okazji promocji uda Wam się dotrzeć do lepszej oferty, ale generalnie taka kwota przewija się w większości sklepów. Czy ja kupiłbym tę mysz? Bardzo żałuję, ale nie - a wynika to tylko z powodu braku dopasowana do moich predyspozycji. Gdyby wymiary myszy był odrobinkę mniejsze zdecydowałbym się na transkację w mgnieniu oka, ponieważ mobilność, wykonanie i wygląd wypadają fantastycznie (poza nieco zbyt głośnymi kliknięciami). Współpraca z nią to czysta przyjemność, a do torby czy plecaka można ją schować bez obaw, że się łatwo uszkodzi lub przypadkowo włączy zerując nam baterie. Microsoft zapowiada czas pracy na pełnych bateriach aż do 6 miesięcy - nie byłem w stanie zweryfikować tej obietnicy, więc mogę napisać jedynie, że mysz po niemal dwóch miesiącach nie daje żadnych sygnałów znacznego spadku poziomu naładowania.

Microsoft Surface Arc Mouse w Komputronik.pl za 349 PLN. Kup teraz!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu