Świat

Raspberry Pi - komputer za 25 dolarów już w styczniu trafi do sprzedaży

Paweł Grzegorz Iwaniuk
Raspberry Pi - komputer za 25 dolarów już w styczniu trafi do sprzedaży
40

Obserwując wyrastające jak grzyby po deszczu, niezależne projekty sprzętowe, odnoszę wrażenie że historia przemysłu komputerowego, a nawet technologicznego, zatacza koło. Ponownie mamy bowiem sytuację, w której grupki technologicznych entuzjastów, wykorzystują dostępną na rynku technologię i kompone...

Obserwując wyrastające jak grzyby po deszczu, niezależne projekty sprzętowe, odnoszę wrażenie że historia przemysłu komputerowego, a nawet technologicznego, zatacza koło. Ponownie mamy bowiem sytuację, w której grupki technologicznych entuzjastów, wykorzystują dostępną na rynku technologię i komponenty, aby stworzyć własną konsolę do gier, komputer w formie klucza USB też komputer za 25 dolarów, tak jak w opisywanym poniżej przypadku.

Dotychczas nie pisaliśmy na Antyweb o projekcie Raspberry Pi, który zakłada stworzenie ultra-taniego komputera, napędzanego układem ARM oraz pracującego pod kontrolą Linuksa. Jest to projekt typu non profit, realizowany przez zarejestrowaną w Anglii fundację Raspberry Pi.

Pierwotnie komputer miał kosztować 25 dolarów jednak nie udało się zachować specyfikacji przy wspomnianej cenie. Ostatecznie powstały dwie wersje. Pełna kosztować będzie 35 dolarów. Natomiast za wersję odchudzoną zapłacimy 25 dolarów.

Jaka jest różnica pomiędzy obydwoma modelami? Pełna wersja, określana mianem Modelu B, posiada:

  • CPU/GPU: Broadcom BCM2835 - ARM11 700 Mhz
  • RAM: 256 MB
  • Porty/złącza: 2x USB 2.0, HDMI, slot kart SD, audio-out, video-out (Composite), Ethernet 10/100

Z kolei odchudzona wersja, określana mianem Modelu A, posiada 2x mniej pamięci RAM, bo 128 MB. Ponad to, komputer ma tylko 1 port USB oraz pozbawiony jest modułu Ethernet.

Poniżej zobaczyć możecie prototyp Raspberry Pi w akcji.

Raspberry Pi zdecydowanie nie jest produktem konsumenckim. Nabywcy komputera otrzymają pozbawioną obudowy, gołą płytkę z układami oraz złączami, przypominającymi tzw. development board. To przede wszystkim projekt badawczy, którego celem jest stworzenie otwartej specyfikacji komputera edukacyjnego, dla rozwijających się krajów.

Blog SlashGear poinformował dzisiaj, że Raspberry Pi trafi do sprzedaży w przyszłym miesiącu. Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.raspberrypi.org. Tam też można będzie zamawiać komputerki. Przyznam się, że rozważam zakup modelu B. Jeśli tak się stanie, postaram się napisać o nim kilka słów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu