Technologie

Można już zamawiać Raspberry Pi 5, poprawiono dosłownie wszystko

Kamil Pieczonka
Można już zamawiać Raspberry Pi 5, poprawiono dosłownie wszystko
21

Raspberry Pi szturmem zdobyło sobie pozycję pierwszego wyboru dla wszelkiego rodzaju domorosłych techników, którzy chcą zautomatyzować różne procesy aby ułatwić sobie życie. Platforma cały czas cieszy się dużą popularnością, a w najnowszej wersji jest znacznie wydajniejsza.

Raspberry Pi 5 trafia do przedsprzedaży

Po zawirowaniach związanych z przerwanymi łańcuchami dostaw i problemach z dostępnością, szef Raspberry Pi Foundation zapowiadał, że 5. wersji urządzenia nie zobaczymy raczej w tym roku. Od premiery wersji 4 minęło już 4 lata, w tym czasie sprzedano 14 milionów urządzeń, więc nic dziwnego, że presja środowiska była spora. Okazuje się jednak, że projekt udało się domknąć wcześniej, a dzięki większej dostępności do producentów półprzewodników, udało się też wyprodukować własny układ. Nowy procesor BCM2712 produkowany jest w litografii 16 nm i posiada 4 rdzenie Cortex-A76 taktowane zegarem 2.4 GHz oraz układ graficzny VideoCore VII GPU. Zarówno wydajność CPU jak i GPU powinna być przynajmniej dwukrotnie większa niż w RPi 4. Większa jest także przepustowość, dzięki temu możemy do RPi 5 podpiąć nawet dwa ekrany 4K z odświeżaniem 60 Hz jednocześnie.

Największą nowością jest jednak zaprojektowany samodzielnie, kosztem 15 mln USD, układ I/O - RP1, który odpowiada za komunikację portów wejścia/wyjścia z procesorem. Dzięki niemu do dyspozycji mamy między innymi dwa USB 3.0 (5 Gbps), dwa porty USB 2.0, gigabitowy kontroler LAN oraz interfejs dla kamer i urządzeń GPIO. Osobny układ zapewnia wsparcie WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0, slot microSD, a nawet PCIe 2.0 x1 pozwalające na podpięcie dysku SSD. Jedyny minus to fakt, że z racji większego zapotrzebowania na energię, natężenie prądu w gniazdach USB zostało obniżone do 600 mA przy zastosowaniu standardowego zasilacza USB-C 15 W. Można ten limit podnieść do 1.6 A kupując dodatkowy zasilacz o mocy 25 W za 12 USD.

Ile kosztuje Raspberry Pi 5? Wersja z 4 GB pamięci RAM wyceniona została na 60 USD, a za 8 GB trzeba zapłacić 80 USD. Są to już znacznie większe wartości, niż w czasach pierwszej wersji tego rozwiązania, ale też wydajność i możliwośc również są znacznie większe. Wieść gminna niesie, że z pomocą mocniejszego zasilacza możliwe będzie też podkręcenie procesora i skorzystanie z jeszcze większej wydajności. Wtedy pewnie przyda się system chłodzenia jak poniżej. Zamówienia na RPi 5 można już składać u autoryzowanych sprzedawców i na stronie fundacji, a dostawy rozpoczną się pod koniec października.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu