40

Ranking najlepszych urządzeń wielofunkcyjnych. Jaki sprzęt wybrać?

Urządzenia wielofunkcyjne to bardzo pożądany sprzęt nie tylko w biurze, ale również w domu. Wybór nie jest jednak prosty, bo trzeba wziąć pod uwagę wiele parametrów, a producenci drukarek co rusz pokazują nowe modele. Dlatego postanowiłem wam trochę pomóc i doradzić czym kierować się przy wyborze urządzenia wielofunkcyjnego, a także na jakie modele warto zwrócić uwagę.

Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka?

Podstawowe pytanie to czy faktycznie jest nam potrzebne urządzenie wielofunkcyjne. Biorąc pod uwagę, że najtańsze modele z wbudowanym skanerem można kupić już za 120 PLN, czyli porównywalnie z samodzielną drukarką, to wydaje się, że wybór jest jeden. Trzeba jednak pamiętać, że nie każdemu potrzebny będzie skaner, a ważniejsze mogą być rozmiary, które dla samej drukarki będą znacznie bardziej kompaktowe. Decyzja jest więc bardzo indywidualna, ja zakładam, że czytając ten tekst, szukacie urządzenia wielofunkcyjnego, więc takimi się dzisiaj zajmiemy.

Atrament czy laser?

Druga kwestia to wybór sposobu drukowania. Drukarki laserowe w dzisiejszych czasach nie są już ani droższe w zakupie niż modele korzystające z atramentu, ani jeśli chodzi o koszty druku. Co więcej w zdecydowanej większości przypadków zaoferują znacznie lepszą jakość oraz szybkość druku. Problem tylko w tym, że zazwyczaj są to urządzenia monochromatyczne, czyli drukujące tylko w kolorze czarnym. Są oczywiście dostępne drukarki laserowe i urządzenia wielofunkcyjne kolorowe, ale ich cena nie zachęca. Szczególnie jeśli szukacie drukarki do domu, gdzie będzie wykorzystywana sporadycznie.

A skoro już mowa o częstotliwości korzystania z drukarki, cały czas pokutuje wśród użytkowników opinia, że drukarki atramentowe są złe, bo tusze zasychają, głowice się blokują i drukarka po dłuższym przestoju nadaje się do wyrzucenia. Jest to nie tylko opinia krzywdząca, ale też w większości przypadków nieprawdziwa. Nawet jeśli z drukarki nie korzystamy codziennie, ale jest ona podłączona do zasilania, to sama zadba o to aby raz na jakiś czas przeczyścić głowicę i zapobiec potencjalnym uszkodzeniom. Na przykład Brother robi to dokładnie raz na dobę, dlatego jeśli drukarka znajduje się w pokoju, w którym śpicie, to warto ustawić ją tak aby robiła to w ciągu dnia, a nie w środku nocy ;-).

Wybór sprowadza się zatem do decyzji, czy zależy wam na kolorowych wydrukach. Jeśli tak, to w grę wchodzą praktycznie tylko urządzenia atramentowe, jeśli nie, to można rozważyć zakup drukarki laserowej.

Najlepsze urządzenia wielofunkcyjne – ranking

Poniżej znajdziecie 5 propozycji wraz z krótkim uzasadnieniem i największymi zaletami i wadami każdej konstrukcji. Aby zachować jak najlepszą czytelność tego zestawienia uszeregowałem wszystkie produkty pod względem ceny, od najtańszego do najdroższego.

1. HP DeskJet 2630 – ~150 PLN

Jedno z najtańszych tego typu urządzeń to HP DeskJet 2630. DeskJet to marka używana przez HP od kilkunastu lat, która skupia produkty przeznaczone do użytkowania w domu. Największą zaletą tego modelu jest oczywiście jego cena, 150 PLN za kolorową drukarkę atramentową z wbudowanym skanerem to niemal bezkonkurencyjna oferta. Jak to jednak zwykle bywa w przypadku HP, haczykiem jest cena tuszy. Oryginalny komplet kosztuje około 100 PLN, czarny wystarcza na 100 stron druku. Dostępne są również zamienniki, niestety ich cena jest bardzo zbliżona do oryginalnych pojemników, ale oferują większą pojemność co w rezultacie jest oczywiście korzystniejsze. Jeśli jednak nie zamierzacie drukować zbyt często to może to być bardzo ciekawa propozycja.

Według specyfikacji podajnik papieru mieści 60 standardowych (gramatura 80g/m2) kartek A4, a drukowanie odbywa się z prędkością 20 stron/min w czerni i 5,5 strony/min w kolorze. Maksymalna rozdzielczość skanera to 1200 dpi, a głębia barw to standardowe 24 bity. Warto też odnotować, że DeskJet 2630 obsługuje połączenie przez WiFi, możemy zatem postawić ją praktycznie w dowolnym miejscu w domu. Podłączenie po kablu może być potrzebne tylko w celu wstępnej konfiguracji.

urządzenie wielofunkcyjne HP DeskJet 2630

2. Epson Expression Home XP-245 – ~200 PLN

Kolejny warty uwagi model wielofunkcyjny to Epson Expression Home XP-245, który kosztuje około 200 PLN. To tylko 50 PLN więcej niż produkt HP, ale oferuje, przynajmniej nomen omen na papierze, wyraźnie lepszą jakość druku. Maksymalna rozdzielczość to aż 5760×1440 dpi, a prędkość to 27 stron/min w czerni oraz 15 stron/min w kolorze. Nieco lepiej wygląda też specyfikacja skanera co też trzeba uznać za zaletę. Podajnik papieru pomieści 50 arkuszy, nie jest to wynik rekordowy, ale w tego typu rozwiązaniach i tak nie warto trzymać papieru na stałe.

Oryginalne tusze nie są niestety tanie, za zestaw trzeba zapłacić nawet ponad 100 PLN, ale na rynku bez problemu znajdziecie zamienniki, które pod względem ekonomicznym są znacznie bardziej korzystne. Komplet takich tuszy można kupić już za około 20 PLN, więc koszt druku diametralnie maleje, a to czyni z tego urządzenia wielofunkcyjnego bardzo ciekawą propozycję. Tym bardziej, że w tym modelu również mamy obsługę sieci WiFi, przez co możliwe jest drukowanie nie tylko z komputera, ale również np. bezpośrednio z smartfona/tabletu.

urządzenie wielofunkcyjne Epson XP245

3. Canon Pixma MX495 – ~200 PLN

Canon Pixma MX495 to kolejna ciekawa propozycja w tym zestawieniu, która dysponuje jedną istotną zaletą, praktycznie niespotykaną w urządzeniach w cenie poniżej 500 PLN. Mianowicie chodzi o automatyczny podajnik do skanera – ADF, dzięki któremu drukarka sama, bez naszego udziału, jest w stanie zeskanować nawet 20 stron. Jeśli mieliście kiedyś wątpliwą przyjemność skanowania kilkunastu stron A4 na zwykłym skanerze, to z pewnością docenicie to rozwiązanie. Nie zabrakło też wsparcia dla WiFi i druku z urządzeń mobilnych.

Poza tym jest to całkiem standardowe urządzenie z podajnikiem papieru na 100 kartek i przeciętną prędkością wydruku (8,8 stron/min przy najwyższej rozdzielczości w czerni). Nie jest to jednak nic co dyskwalifikowałoby model za około 200 PLN. Największa wada to ceny tuszy, oryginalny zestaw to wydatek około 120 PLN, zamiennik tuszu czarnego można kupić za około 50 PLN, co na tle Epsona nie wygląda rewelacyjnie. Jeśli jednak zdarza się wam sporo skanować, to ja nie miałbym wątpliwości co wybrać w tym budżecie.

urządzenie wielofunkcyjne Canon Pixma MX495

4. Samsung SL-M2070W – ~450 PLN

Samsung SL-M2070W to jedyne laserowe urządzenie wielofunkcyjne w tym zestawieniu, które bardziej nada się do małego biura niż do domu. Jest to już praktycznie półprofesjonalny sprzęt, który zniesie obciążenie nawet 10 000 kartek miesięcznie, a przy tym jest całkiem atrakcyjnie wyceniony. Za 450 PLN dostajemy szybką drukarkę (20 stron/min) i skaner, które dostarczają więcej niż dobrą jakość wydruku. Podajnik na papier zmieści nawet 150 kartek o standardowej gramaturze, co jest też sporą zaletą, a do tego mamy obsługę druku dwustronnego. Całość dopełnia WiFi, komunikacja z smartfonami przez NFC oraz wsparcie dla usługi Google Cloud Print.

Drukarka Samsunga jest przy  tym bardzo kompaktowa, nie zajmuje dużo miejsca, a jej największym mankamentem jest brak podajnika ADF dla skanera, który pozwoliłby na automatyzację tego procesu. W tej cenie nie  jest to jednak żadna ujma, więc to już czepianie się na siłę. Oryginalny toner, który ma wystarczyć na około 1000 stron kosztuje około 220 PLN, ale na rynku nie brakuje zamienników. Najtańsze można kupić już za 50 PLN, średnia cena to około 80-100 PLN za toner pozwalający na wydruk 1800 stron, co jest wartością akceptowalną i czyni z tej drukarki wartą polecenia propozycję.

urządzenie wielofunkcyjne Samsung SL-M2070

5. Brother Ink Benefit MFC-J200 – ~650 PLN

Brother MFC-J200 to zdecydowanie najdroższe urządzenie w tym zestawieniu, ale też moim zdaniem oferuje już wszystko co może być przydatne w domu czy małej firmie. Wysoką cenę rekompensuje jednak koszt druku, oryginalny tusz kosztuje około 40 PLN (za każdy kolor, a jest ich 4), co w sumie daje około 160 PLN za komplet pozwalający na wydrukowanie 2400 stron w czerni. Na rynku jest jednak wiele zamienników, które sprowadzają koszt zakupu kompletu tuszy do wartości 15 PLN. Tak, 15 PLN za cały komplet 4 pojemników z tuszem. Jeśli drukujecie dużo, to cena zakupu szybko zacznie się zwracać.

Brother ma oczywiście tańsze urządzenia, ale tylko nieznacznie, w ostatnich latach zmienił diametralnie politykę cenową i nie oferuje już tanich drukarek jak legendarny DCP-135C, który kosztował poniżej 200 PLN. Teraz za porównywalnej klasy model jak np. DCP-J105 trzeba zapłacić grubo ponad 500 PLN. Można podejrzewać, że Brother wie jak wygląda sytuacja z zamiennikami i zamiast z nimi walczyć, zarabia po prostu na produkcji drukarek, a nie tuszy. Wracając jednak do MFC-J200, warto do niego dopłacić chociażby ze względu na podajnik ADF do automatycznego skanowania dokumentów oraz obsługę druku dwustronnego.

Poza tym oferuje podajnik w formie zamkniętej szuflady na 100 arkuszy papieru A4, druk z prędkością 27 stron/min w czerni i 10 stron/min w kolorze oraz wysoką jakość, zarówno druku jak i skanera. Nie zabrakło oczywiście wsparcia dla WiFi, drukowania z urządzeń mobilnych, chmury oraz innych nowoczesnych rozwiązań. To wszystko sprawia, że MFC-J200 będzie urządzeniem na lata. Pod warunkiem, że znajdziecie dla niego miejsce, bo jest zdecydowanie największym i najcięższym urządzeniem w tym zestawieniu.

urządzenie wielofunkcyjne Brother MFC-J200

Podsumowanie

Wybór na rynku jest oczywiście znacznie większy, nie brakuje też urządzeń jeszcze droższych, ale doszedłem do wniosku, że czytelnicy Antyweba będą szukali raczej rozwiązania do domu. Tym bardziej, że za bardzo sensu większej dopłaty nie ma, MFC-J200 oferuje praktycznie wszystko co może być potrzebne, a przy tym jest jedną z najtańszych drukarek pod względem kosztów użytkowania. Można oczywiście znaleźć lepsze urządzenia, jeśli decydującym czynnikiem miałaby być np. jakość druku zdjęć, ale to już bardzo indywidualna kwestia. Nie zamykamy się też na inne propozycje, jeśli macie jakieś ciekawe modele, które możecie polecić to warto się nimi podzielić w komentarzach.