Dzisiaj natknąłem się na intrygujący i zabawny produkt. Myślałem, że sam wynalazek dostarczy mi sporej ilości wrażeń, bo przecież nieczęsto ma się okazję czytać o widelcu, którego funkcją jest redukowanie dźwięków siorbania, prawda? Musicie mi przyznać rację w tej kwestii, po prostu musicie… Ale to nie wszystko! Najlepsza moim zdaniem jest sama reklama tego produktu. No dobrze, po kolei.
Ramen
Zacznijmy od początku. Wchodzimy na powszechnie lubianą i cenioną Wikipedię:
Ramen (jap. 拉麺 bądź ラーメン; rāmen) – japońskie danie składające się z rosołu, makaronu i innych składników w zależności od receptury. Ramen do Japonii przywędrował z Chin i różni się od tradycyjnych japońskich zup tym, że zawiera mięso, podczas gdy tradycyjnie w Japonii stosowało się głównie ryby i warzywa. Ramen trafił do Japonii w XIX wieku, jednak popularny stał się po II wojnie światowej. Jest jednym z najczęściej spotykanych dań typu fast food. Ramen został wykorzystany do stworzenia pierwowzoru tzw. zup błyskawicznych. Wikipedia.
To nieuniknione… musimy poruszyć „kwestię siorbania” związaną ze spożywaniem tego dania. Japończycy uważają, że jedzenie makaronu poprzez siorbanie przyczynia się do bardziej intensywnych doznań smakowych, a przy okazji chłodzimy gorącą potrawę. Wyczytałem nawet, że brak siorbania może uchodzić za nietakt. Niestety w dzisiejszym świecie nic już nie jest proste i pojawiają się nowe problemy… To co dla jednych może być formą uznania i okazania, że kucharz przygotował dobre jedzenie, dla innych może być czymś, co powoduje poczucie dyskomfortu. Różni ludzie wywodzą się z różnych kultur, więc tego typu sytuacje teoretycznie mogą się zdarzać. Jednak nie ma się co martwić, ponieważ technologia zapobiegnie każdej katastrofie! Nawet tak wielkiego kalibru jak siorbanie i związany z tym dyskomfort.
Nissin Foods i magiczny widelec Otohiko
Nissin Foods to producent żywności typu instant (w tym również instant ramen noodle). Nikogo nie powinien zatem dziwić fakt, że ludzie z tej firmy po prostu wpadli na pomysł, żeby stworzyć widelec Otohiko, którego zadaniem jest… redukowanie dźwięków siorbania? Najpierw twórcy zebrali bazę sporej ilości nagrań siorbania, a następnie stworzyli oprogramowanie, którego rolą jest wykrywanie takich dźwięków i przesyłanie informacji o ich wykryciu np. do smartfona. Dzięki temu urządzenie wie, że powinno… odtworzyć dźwięk maskujący siorbanie właścciela. Nie wierzycie? Wystarczy obejrzeć poniższą reklamę…
Lubię kiedy ważne problemy są rozwiązywane. Temat dyskomfortu obcokrajowców przebywających w Japonii jest niezwykle ważny. Skoro oni nie lubią dźwięku siorbania, a przybyli do kraju, w którym takie coś jest normą, to... powinni się dostosować i nie zwracać uwagi na ten dźwięk? Nie, oczywiście, że nie. Jedyne sensowne rozwiązanie, to obdarowanie Japończyków widelcami z wbudowanym mikrofonem i poproszenie ich o zainstalowanie aplikacji na smartfonach, dzięki której miejsce będzie miało to, co widać na powyższej reklamie. No ciekawe, ciekawe…
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu