Qualcomm przymierza się do systemu Windows 10 już od ponad roku. Pierwsze prototypy bazowały na układzie Snapdragon 835/845 i nie robiły wrażenia pod względem wydajności. Wygląda jednak na to, że firma nie marnuje czasu i kolejny SoC ma już z powodzeniem konkurować z procesorami Intela.
Qualcomm dorzuca do pieca, Snapdragon 8180 ma powalczyć z Intelem o notebooki
Największym problemem i jednocześnie zaletą Snapdragona jest fakt, że bazuje na architekturze ARM. Z tego też powodu notebooki oparte na tej platformie dostępne będą tylko z systemem w wersji 32 bitowej, a duża część aplikacji będzie emulowana. Nie wpływa to z pewnością pozytywnie na wydajność, ale platforma Qualcomma ma mieć szereg innych zalet, na czele z długim czasem pracy na baterii oraz wbudowaną łącznością 4G/5G.
SDM1000 czyli Snapdragon 8180
Kodowa nazwa SDM1000 pojawiła się już dobre 4 miesiące temu, ale do tej pory nie wiedzieliśmy za dużo na temat tego układu. Nie licząc oczywiście faktu, że od początku jest on wiązany z platformą Windows 10. Teraz pojawiają się już bardziej konkretne przecieki, począwszy od komercyjnej nazwy - Snapdragon 8180. Układ ten zapowiada się na całkiem solidny projekt, wyposażony w sumie w 8 rdzeni ARM oraz pamięć LPDDR4 taktowaną zegarem 2133 MHz. Co więcej ma mieć TDP ustalone na 15W i będzie montowany w urządzeniach wyposażonych w aktywny system chłodzenia. To dosyć ciekawa informacja, bo z pewnością odbije się to na czasie pracy na baterii.
Nie oznacza to jednak, że Snapdragon 8180 nie będzie potrafił być oszczędny. Wedle plotek ma być wyposażony w 4 rdzenie Kryo Gold bazujące na architekturze Cortex A76, których taktowanie może sięgnąć 3 GHz oraz 4 rdzenie Kryo Silver bazujące na Cortex A55 z maksymalnym taktowaniem 1.8 GHz. Całość ma być też produkowana w technice 7 nm w fabrykach TSMC i wcale bym się nie zdziwił gdyby to była technologia N7+. Całości dopełni układ graficzny Adreno 680 oraz NPU-130, który ma odpowiadać za obliczenia związane z sztuczną inteligencją (AI).
Snapdragon 8180 zadebiutuje na początku grudnia, a pierwsze urządzenia na nim bazujące powinny trafić do sklepów na początku 2019 roku. Swój projekt szykuje między innymi ASUS.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu