14

Pulpit zdalny jednym kliknięciem? Poznajcie Getscreen.me, waży jedyne 2 MB

Wyobraźcie sobie, że dzwoni do Was całkowity laik w sprawach komputerowych z prośbą o pomoc w rozwiązaniu jakiegoś problemu na komputerze. Pierwsza myśl, jest taka, że będziecie musieli mu przekazać, jak ma zainstalować TeamViewer Host lub Chrome Remote Desktop. To się oczywiście da zrobić, ale po co się tak męczyć? Poznajcie Getscreen.me - pulpit zdalny jednym kliknięciem.

Wracając jeszcze na chwilę do wymienionych alternatyw, specjalnie przed opisaniem Getscreen.me zainstalowałem na drugim komputerze, zarówno Chrome Remote Desktop jak i TeamViewer Host. W pierwszym przypadku, trzeba było najpierw zainstalować Google Chrome, pobrać odpowiednie rozszerzenie, zalogować się na koncie Google, pobrać instalator i wygenerować kod dostępu oraz udzielić zezwolenia na dostęp do swojego komputera.

Jeśli chodzi o TeamViewer Host sprawa przedstawiała się dużo prościej, jednak również wymagało to zainstalowania oprogramowania, przeklikania się przez różne opcje, na przykład pominięcie zakładania konta, by dopiero na końcu odczytać również kod dostępu i udzielić zezwolenia na dostęp.

Z mojego doświadczenia wynika, że instrukcje związane z tymi czynnościami zajęłyby dużo więcej czasu niż zwykle poświęca się na rozwiązaniu problemu.

Getscreen.me – pulpit zdalny

Jak to wygląda w przypadku Getscreen.me? Wystarczy wysłać link lub przeliterować przez telefon krótki adres strony, na której znajduje się od razu link do pobrania małego programu (naprawdę waży zaledwie 2 MB, po zainstalowaniu 2,1 MB), pobrać go i uruchomić.

Nie trzeba samego programu instalować, wystarczy że osoba po drugiej stronie słuchawki przekaże jeszcze ten zmieniający się z każdym uruchomieniem kod, tuż za adresem strony go.getscreen.me/. Gotowe, mamy już dostęp do komputera i możemy zaczynać. Przy czym w odróżnieniu na przykład od Chrome Remote Desktop, mamy tu dużo większe pole do popisu.

Ale od początku. Jeśli to jednorazowa akcja, nie musimy instalować na zdalnym komputerze tego programu, wystarczy nam ten przekazany link. Jednak w przypadku, gdy wiemy, że tej pomocy będziemy udzielać częściej warto go zainstalować, zalogować się na swoje konto i uaktywnić uruchamianie się wraz z systemem. Oczywiście ustawienie te można w każdej chwili odhaczyć na drugim komputerze, jeśli ktoś nie będzie sobie tego życzył. O każdorazowym uzyskaniu dostępu zdalnego, właściciel drugiego komputera jest informowany stosownym komunikatem.

Po zalogowaniu się w aplikacji, dostęp do pulpitu zdalnego uzyskamy bezpośrednio z tablicy na naszym koncie na Getscreen.me, dzięki czemu w przyszłości nie będzie już konieczności przekazywania jednorazowego kodu dostępu. W darmowej wersji można tak dodać dwa zdalne pulpity, a dostęp w tym samym czasie będzie możliwy tylko do jednego. Ma to też znaczenie w kontekście tego, że jednorazowe połączenie z drugim komputerem trwa 15 minut, po czym należy ponownie nawiązać połączenie, łatwiej więc robić to bez kodów.

Co dalej? Jak już mamy dostęp do drugiego komputera, możemy oczywiście korzystać z niego za pomocą myszki, zupełnie tak samo jak na naszym komputerze. Uruchomimy wszystkie programy, ustawienia czy pobierzemy dowolny program. Dodatkowo, możemy nawiązać kontakt telefoniczny, rozpoczniemy rozmowę na czacie czy wyślemy plik (w darmowej wersji do 50 MB) lub tekst ze schowka z naszego komputera. Podobnie w drugą stronę to działa, możemy pobierać pliki czy tekst ze schowka z komputera, z którym się połączyliśmy.

Działa to naprawdę wyśmienicie, łączyłem się z siecią za pomocą internetu mobilnego, a połączenie było szybkie i stabilne, praktycznie nie odczuwałem różnicy, że pracuje na komputerze zdalnym. Testując ten program u siebie w domu na dwóch komputerach pomyślałem, że to też dobra opcja do korzystania z tego rozwiązania w lokalnej sieci, do jakiejś szybkiej pomocy na komputerze w innym pokoju czy wysyłania lub pobierania plików.

Getscreen pobierzecie za darmo ze strony twórców oprogramowania. Możecie je zainstalować na dwóch komputerach, do których chcecie uzyskać zdalny dostęp, bez instalacji możliwa jest nieograniczona liczba połączeń, z tym że w jednym czasie tylko z jednym komputerem – maksymalnie przez 15 minut (po tym czasie możliwe są kolejne połączenia), wyślemy lub pobierzemy też nieograniczoną liczbę plików do 50 MB.

Źródło: ProductHunt.