Gry

Styczeń w PlayStation Plus i Games with Gold bez dużych hitów AAA

Paweł Winiarski
Styczeń w PlayStation Plus i Games with Gold bez dużych hitów AAA
3

Ujawniono już listy „darmowych” gier w obu konsolowych usługach abonamentowych. Jeśli spodziewaliście się dużych hitów do ogrania w zimne, styczniowe wieczory - nie mam dla Was dobrych wieści. Co nie znaczy, że do Plusa i GwG trafiły słabe gry.

Na początek krótkie wyjaśnienie. Część z Was na pewno dostała konsole pod choinkę i może nie wiedzieć o co chodzi w PlayStation Plus oraz Games with Gold. W obu przypadkach są to płatne abonamenty, które umożliwiają konsolowe granie w sieci. Dodatkowo co miesiąc w obu usługach pojawiają się darmowe gry. Od PlayStation dostajemy produkcje na PlayStation 4, PlayStation 3 i PlayStation Vita. Od Microsoftu natomiast gry na Xboksa One i Xboksa 360, przy czym amerykańska konsola jest kompatybilna wstecz - oznacza to, że jeśli macie X1, pogracie również w „darmowe” gry z X360.

PlayStation Plus

W nadchodzącym miesiącu PlayStation 4 dostanie aż 4 produkcje (z czego jedną dostępną również na PS3, trzy również na PS Vita). Nie ma tu niestety dużych hitów AAA, ale chyba nikt nie powinien być zdziwiony biorąc pod uwagę aktualną promocję w PlayStation Store. Na szczególną uwagę zasługuje nasze polskie This War of Mine: The Little Ones oraz Day of the Tentacle: Special Edition. Może i nie są to wielkie hity, ale na pewno produkcje dobre i warte sprawdzenia. Pozytywne opinie słyszałem również o Azkend 2: The World Beneath - niezłej logicznej grze.

Kompletna lista prezentuje się następująco:

PS4:

Day of the Tentacle: Special Edition (PS4) (3 stycznia)
This War of Mine: The Little Ones (PS4) (3 stycznia)
The Swindle (PS4) (3 stycznia)
Titan Souls (PS4) (3 stycznia)
Azkend 2: The World Beneath (PS4) (3 stycznia)

PS3:

The Swindle (PS3) (3 stycznia)
BlazeRush (PS3) (3 stycznia)

PS Vita:

Day of the Tentacle: Special Edition (PS Vita) (3 stycznia)
The Swindle (PS Vita) (3 stycznia)
Titan Souls (PS Vita) (3 stycznia)
Azkend 2: The World Beneath (PS Vita) (3 stycznia)

Games with Gold

Skromniej (jeśli chodzi o ilość) prezentuje się oferta dla posiadaczy Xboksów. Jeśli macie X1/X360 koniecznie sprawdźcie kapitalną platformówkę Rayman Origins. Kolorowa gra od Ubisoftu może i ma na karku już 5 lat, ale jest jedną z najlepszych produkcji tego typu. Pobierzecie ją w dniach 16-31 stycznia.

W dniach 1-31 stycznia posiadacze Xbox One zagrają natomiast w Deathtrap, grę przypominającą The Incredible Adventures of Van Helsing (ci sami producenci - Neocore Games), choć poza wycinaniem zastępów przeciwników traficie tam również na elementy tower defense.

Miłośnicy bijatyk ucieszą się z Killer Instinct: Season 2 Ultra Edition (X1, 16 stycznia - 15 lutego), posiadacze X360 i X1 w dniach 1-15 stycznia sprawdzą natomiast klimatyczną przygodówkę The Cave.

Trudno powiedzieć, by pod względem „darmowych” gier w ramach obu abonamentów był to miesiąc słaby - jest nieźle, choć znów bez dużych hitów, a to przecież przede wszystkim na nie czekają gracze. Cały czas ciekawi mnie system wybierania produkcji do abonamentowych usług. W końcu czasem dostajemy naprawdę duże gry, innym razem starocie (tu przede wszystkim na Xboksy), trafiają się też miesiące przesycone grami niezależnymi. Te ostatnie wielu graczy traktuje często jako „popierdółki” nie warte nawet pobrania - niesłusznie. Jeśli od zawsze omijacie „indyki” szerokim łukiem, chociaż je sprawdzajcie, czasem jest tam cała masa pomysłów, których trudno szukać w dużych grach, na których produkcję i promocję przeznacza się grube miliony. Warto jednak pamiętać, że zarówno w PlayStation Store, jak i w sklepie z grami dla Xboksa trwają właśnie duże zimowe promocje i trudno było się spodziewać, by przecenione tam produkcje trafiły w styczniu do abonamentowych usług.

Jak oceniacie styczniową ofertę? Któraś z usług wygrała, co z darmówek zamierzacie ograć na początku roku?

źródło: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

ps