Moje przemyślenia

Przyjemniejsze czytanie artykułów z sieci dzięki Evernote Clearly

Jan Rybczyński
9

Evernote to usługa pozwalająca zachować wszystko, co dzieje się w naszym komputerze, w formie notatki. Taką notatką może być cała strona WWW lub tylko jej adres lub fragment, zrzut ekranu, zdjęcie, tekst lub nagrany dźwięk. Aby ułatwić organizację i wyszukiwanie informacji możemy tagować, dzielić na...

Evernote to usługa pozwalająca zachować wszystko, co dzieje się w naszym komputerze, w formie notatki. Taką notatką może być cała strona WWW lub tylko jej adres lub fragment, zrzut ekranu, zdjęcie, tekst lub nagrany dźwięk. Aby ułatwić organizację i wyszukiwanie informacji możemy tagować, dzielić na osobne foldery, komentować itd. Wszystkie informacje będziemy mieć synchronizowane pomiędzy urządzeniami, również tymi mobilnymi. Obecna funkcjonalność Evernote wystarczyła do zgromadzenia 16 milinów użytkowników. Teraz Evernote dodaje nowe rozszerzenie dla przeglądarki Chrome, które ma ułatwić czytanie tekstów z sieci, zarówno w trakcie przeglądania, jak i w celu zapisania w formie notatki - Clearly.

Nie da się ukryć, że teksty w sieci często bywają przedstawione w formie, która nie sprzyja wygodnemu czytaniu. Jako jednego z głównych winowajców można wskazać reklamę, która atakuje nasze oczy pojawiając się z każdej strony tekstu, a czasem nawet pomiędzy kolejnymi akapitami. To jednak nie wszystko. Czasem sam projekt strony, na której pojawia się ciekawy artykuł zabija w nas chęć do czytania. Za mała czcionka, zlewanie się tekstu z tłem, dziwaczny układ tekstu, to tylko niektóre z pośród spotykanych problemów.

Clearly ma pomóc oczyścić tekst ze zbędnych dodatków oraz sformatować go w czytelnej formie wąskiej kolumny po środku ekranu. Przygotowanie tekstu w ten sposób jest tym ważniejsze, jeśli chcemy go zapisać na później i otworzyć np. na urządzeniu mobilnym, którego mały ekran oraz często wolniejszy transfer wymagają odpowiednio spreparowanego tekstu.

 

Co oferuje Clearly poza usuwaniem dodatków? Mamy do dyspozycji 3 motywy. Papier gazetowy, dostojny i sowa. Papier gazetowy to główny motyw, chyba najlepiej nadający się do czytania w ciągu dnia. Sowa - jak sama nazwa wskazuje, powstała z myślą o nocnych markach. Ciemne tło sprzyja czytaniu w słabo oświetlonym pomieszczeniu.

 

 

Jest też możliwość zmiany wielkości czcionki, dostępna jest mała, średnia i duża czcionka. Tak przygotowany tekst możemy jednym kliknięciem zapisać do Evernote jako notatkę lub wydrukować. Warto również zaznaczyć, że Clearly skleja wielostronicowe artykuły, normalnie wymagające przełączania się na kolejne strony, w całość.

 

Gdyby to wszystko było niewystarczające, zawsze możemy wejść w opcje rozszerzenia i ustawić własne skróty klawiszowe, oraz stworzyć własny motyw, składający się z wybranej przez nas czcionki, zależnie od funkcji jaką spełnia w tekście, koloru tła, czcionki i linków, oraz wielkości linii.

Musze przyznać, że działanie rozszerzenia jest naprawdę miłe dla oka.

Czy zatem Clearly zrewolucjonizuje czytanie w sieci? Raczej nie, myślę, że usługa jest szczególnie interesując dla tych, którzy od dawna korzystają z Evernote i będzie świetnym uzupełnieniem możliwości, ewentualnie zachęci do Evernote tych, którym brakowało własnie takiego dodatku. Na rynku znajduje się już co najmniej kilka konkurencyjnych rozwiązań w postaci Readability, Read it Later czy Instapaper. Zależy jakie potrzeby ma użytkownik.

Evernote z rozszerzeniem Clearly przyda się szczególnie tym, którzy chcą wprowadzić zaawansowany system prowadzenia notatek, potrzebują notatek głosowych, rozpoznawania liter na obrazach za pomocą OCR i innych dodatków. Z Clearly raczej nie będą zadowoleni użytkownicy Amazon Kindle, ponieważ z ich urządzaniem Evernote nie współpracuje. Również osoby chcące po prostu czytać, nie potrzebujące całej 60 megowej aplikacji, a jedynie bookmarkletu, skorzystają z innych rozwiązań. W moim przypadku świetnie sprawdza się Instapaper, ponieważ nic nie muszę instalować, dodałem tylko odpowiednią skryptozakładkę.

Chętnych do wypróbowania rozszerzenia dla Chrome zapraszam do Chrome Web Store. Niezdecydowanym może pomoże podjąć decyzje film demonstrujący możliwości. Zapraszam też na stronę Clearly.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Evernote